SP w Krasnosielcu

piątek, 30 września 2022

Szatan z siódmej klasy


Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.


Chłopcy z Placu Broni

 



Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców – uczniów budapesztańskiego gimnazjum – którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Autor podkreśla szczególnie takie walory, jak honor, odwaga, poczucie obowiązku.


Harry Potter i Kamień Filozoficzny

 


Harry Potter jest sierotą wychowywanym przez wujostwo, które nie darzy go szczególną sympatią. Ciotka z wujem są zapatrzeni w swojego syna, który chętnie dokucza niechcianemu kuzynowi. Chłopiec stara się jak najmniej wchodzić swoim opiekunom w drogę. Z pozoru niczym się nie wyróżnia. Niczym poza nietypową blizną w kształcie błyskawicy na czole.

W życiu Harry'ego zaczynają pojawiać się niemożliwe do wytłumaczenia zjawiska, przez co chłopiec staje się coraz bardziej zagubiony. Wszystko staje na głowie w dniu jego 11 urodzin, kiedy tajemnica jego pochodzenia w końcu wychodzi na jaw, a ON sam dostaje wyjątkowy list, którego nigdy nie spodziewał się otrzymać.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 



Trójka gimnazjalistów wspólnie przeżywa niesamowite historie. "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" to początek doskonałej zabawy, do której warto dołączyć. Pierwszy tom książki, opisującej perypetie bohaterów, którzy spotykają się z niezwykłymi zjawiskami. Poznaj uczniów warszawskiej szkoły i odkrywaj wspólnie z nimi nowe tajemnice.

Życie nastolatka może być pełne fantastycznych przygód. Felix, Net i Nika, to z pozoru zwyczajni uczniowie. W ich życiu nie brakuje jednak duchów, niecodziennych wynalazków i technologii, która daje im wiele możliwości. Na gimnazjalistów czeka trudne zadanie rozpracowania grupy złodziei. Czy przyjaciele poradzą sobie z takim wyzwaniem?

Ten obcy

 


Czwórka przyjaciół spędzających wakacje w Olszynach ma swoje ulubione miejsce spotkań - małą wysepkę, o której poza nimi nikt nie wie. Jednak pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy intruz, a wakacyjna przygoda zamienia się w prawdziwą lekcję życia.

Powieść "Ten obcy" ukazała się w 1961, przez pewien czas figurowała na liście lektur szkolnych, a dzisiejsze nastolatki sięgają po nią po prostu dlatego, że to książka, którą warto przeczytać. Bo są takie tematy, które zawsze i wszędzie będą aktualne, a przyjaźń, odpowiedzialność, wybory moralne i trudne relacje z dorosłymi należą do nich z całą pewnością.

Zróżnicowane osobowości i problemy bohaterów książki sprawiają, że czytelnikowi łatwo jest znaleźć postać, w którą może się wczuwać. Spokojny i rozsądny Marian jest przeciwieństwem swojego młodszego kuzyna - ufnego i dziecinnego Julka. Pestka - przebojowa, wesoła i pełna życia - ma kochającą matkę i łatwo nawiązuje relacje z rówieśnikami. Łagodna i nieśmiała Ula po śmierci matki zamieszkała z ojcem, który wcześniej opuścił rodzinę, i teraz dziewczyna nie wie, czy jeszcze kiedyś zdoła mu zaufać.

Prawdziwe kłopoty pojawiają się jednak wraz z przybyciem Zenka, który uciekł z domu od ojca alkoholika i usiłuje odnaleźć swojego wujka. Przyjaciele są pod wrażeniem samodzielności i odwagi chłopaka, ukrywają go na wyspie i usiłują go wspierać bez wtajemniczania w sprawę dorosłych. Czy pomysł okaże się dobry? Czy starszy kolega będzie właściwym wzorem do naśladowania? I kto w te wakacje przeżyje swoją pierwszą miłość?


Przygody Tomka Sawyera

 


Przygody Tomka Sawyera w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

Czy znacie Tomka Sawyera? Łobuza i bohatera, pirata i flibustiera, co dziki jest jak pantera?

Co ciekawego może dziać się w małym, dziewiętnastowiecznym amerykańskim miasteczku? Tomek jest znudzony i przekonany, że nic ciekawego. Jednak okazuje się, że wydarzeń jest aż nadto jak dla jednego chłopca - łapanie bandytów, poszukiwania zakopanego skarbu, udaremnienie morderstwa, uwięzienie w mrokach jaskini, a do tego wielka miłość...

A to tylko część przygód, jakie czekają Tomka pewnego lata!

Mikołajek

 


Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz... To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pół wieku!

Dzień Chłopaka

 


Proponujemy wspólne spisanie cech idealnego chłopaka i zastanowienie się, która postać literacka jest najbliższa ideałowi. Przypomnijmy postacie chłopców w literaturze – a jest ich bardzo, bardzo wiele!


czwartek, 29 września 2022

Co daje glosne czytanie


 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


 

Dorotka

 


Czarodziejska księga

 


Kozucha Kłamczucha

 


Pamiętnik Czarnego Noska

 


Psotki i Śmieszki

 


Szewczyk Dratewka

 


Rocznica urodzin Janiny Porazińskiej

 


Janina Porazińska (1882-1971) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka „Płomyka”. Przypomnijmy sobie jej utwory: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

29 września obchodzimy XX Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, jego patronką jest Joanna Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach właśnie.

Czytaj !

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 


poniedziałek, 26 września 2022

Opowieści z Puddleby

 


Ostatnia ze znanego na całym świecie cyklu książek o Doktorze Dolittle i jego zwierzętach - tym razem zbiór opowiadań.

Występują w nich - obok nieznanych dotąd czytelnikom postaci - starzy znajomi: pies Jip, prosię Geb-Geb, wróbel pyskacz i, oczywiście, sam Jan Dolittle. Pełna humoru, odznaczająca się barwną i zaskakującą fabułą książka spodoba się na pewno dzieciom i dorosłym, zwłaszcza zaś... miłośnikom psów, one są bowiem bohaterami większości opowiadań (o psie detektywie, psim pogotowiu, rasowym psie, co chciał być kundlem, psie-wilku morskim).

Podróże doktora Dolittle’

 


Pełna uroku powieść angielskiego pisarza Hugh Loftinga Podróże doktora Dolittle’a należy do światowego kanonu literatury dziecięcej. Wpisuje się jako druga książka do cyklu powieści o doktorze Dolittle'u i jego zwierzętach. Opowiada o wielkiej zamorskiej wyprawie niezwykłego bohatera, jakim jest doktor John Dolittle, największy na świecie przyjaciel zwierząt. Pod namową Tommy’ego Stubbinsa doktor Dolittle wyrusza na tajemniczą Wyspę Pajęczych Małp w poszukiwaniu zaginionego podróżnika Długiej Strzały. W podróży towarzyszą mu najbliżsi przyjaciele, między innymi papuga Polinezja, która nauczyła go mowy zwierząt, małpka Czi-Czi.

Od pierwszych chwil na morzu wyprawa toczy się pod znakiem przygody, niesienia pomocy potrzebującym, komicznych scen i uroczych dialogów. Doktor Dolittle przemierza statkiem oceany, dociera na pływającą wyspę, zaprzyjaźnia się z Indianami, pertraktuje z morświnami, ucina sobie pogawędkę z Wielkim Szklanym Ślimakiem Morskim, zwiedza dno oceanu i przeżywa wiele zdumiewających przygód.

Największa podróż doktora Dolittle

 


Doktor Dolittle postanawia nauczyć się fascynującego języka owadów. Z pomocą swoich zwierząt uczy się rozmawiać z osami, muchami i motylami, a także poznaje ich historie i obyczaje. Spokój badań przerywa niespodziewane lądowanie tajemniczej wielkiej ćmy.

Doktora Dolittle czeka kolejna niesamowita przygoda. Dokąd tym razem wyruszy? Czy odkryje miejsce, w którym żyją olbrzymie ćmy? I kto będzie na tyle odważny, by mu towarzyszyć?

Jedna z najbardziej wyczekiwanych opowieści o Doktorze Dolittle i jego zwierzętach.


Cyrk doktora Dolittle

 


Akcja powieści rozgrywa się bezpośrednio po powrocie głównego bohatera z podróży do Afryki, opisanej w Doktorze Dolittle i jego zwierzętach, powieści wpisanej przez MEN na listę lektur obowiązkowych dla klasy drugiej.

Brak pieniędzy na zapłacenie za wynajęty statek, a także na utrzymanie gromadki zaprzyjaźnionych zwierząt, zmusza doktora Dolittle do podjęcia pracy w cyrku. Początkowo doktor zamierza jedynie pokazywać w cyrku dwugłowca - bardzo rzadkie afrykańskie zwierzę o dwóch głowach przywiezione z Afryki. Jednak znajomość języka zwierząt pozwala doktorowi na przygotowywanie coraz to ciekawszych występów, wreszcie na wystawienie Pantomimy zwierząt z Puddleby, w której nie zabraknie papugi Polinezji, psa Jipa, świnki Geb-Geb, sowy Tu-Tu czy kaczki Dab-Dab. Doktor Dolittle odnosi ogromne sukcesy i zostaje mianowany dyrektorem cyrku. Pozwoli mu to działać na rzecz poprawy sytuacji zwierząt cyrkowych, dotąd fatalnie traktowanych przez właściciela cyrku, pana Blossoma.

Doktor Dolittle na księżycu

 


Do doktora Dolittle przybyła wielka ćma z Księżyca. Nadarza się okazja, aby polecieć na jej grzbiecie na pozaziemską wyprawę. Wraz z doktorem wyrusza Tomek Stubbins i najwierniejsze zwierzęta.

Co się stanie, kiedy wylądują na księżycu? Jak poradzą sobie w pozaziemskich warunkach? I czy uda im się wrócić do domu?

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

 


Powieść angielskiego pisarza Hugh Loftinga Doktor Dolittle i jego zwierzęta należy do światowego kanonu literatury dla dzieci. Opowiada o przygodach niezwykłego bohatera – doktora Johna Dolittle’a, zawsze pogodnego i życzliwego przyjaciela zwierząt, ikonki świata dziecięcej kultury i wyobraźni. Doktor Dolittle nie tylko kocha zwierzęta. Od kiedy papuga Polinezja nauczyła go języka zwierząt, przestaje leczyć ludzi, by poświęcić się wyłącznie leczeniu zwierząt i niesieniu im pomocy. Doktor Dolittle na co dzień spędza czas na rozmowach i zabawach z psem Jipem, prosiątkiem Geb-Geb, sową Tu-Tu, kaczką Dab-Dab i wieloma innymi przyjaciółmi, nawet z białymi myszkami mieszkającymi w fortepianie i ze złotą rybką pływającą w ogrodowym stawie. Nic dziwnego, że kiedy afrykańskie małpy potrzebują pomocy, zwracają się właśnie do doktora Dolittle. Niestrudzony opiekun zwierząt wyrusza wraz ze swoją wierną gromadką w daleką i pełną przygód podróż do Afryki.

Hugh Jones Lofting

 


26 września 1947 roku zmarł HUGH JONES LOFTING, pisarz i ilustrator amerykański, autor znanego dzieciom na całym świecie cyklu powieściowego o Doktorze Dolittle, pogodnym i sympatycznym lekarzu, przyjacielu ludzi i zwierząt. 70. rocznica śmierci (ur. 14 I 1886)

niedziela, 25 września 2022

Mądre myśli

 


Przypowieść

 


Odwołując się do męczeństwa Chrystusa, pisarz zawarł w powieści - sugestywne, nakreślone z mocą - uniwersalne przesłanie pokoju, miłości i braterstwa. Kończy się pierwsza wojna światowa. Francuski pułk ma lada dzień zaatakować niemieckie okopy, lecz żołnierze odmawiają wykonania rozkazu. W ich szeregach działa tajemniczy kapral i jego dwunastu pomocników, nakłaniając zarówno Francuzów jak i Niemców do złożenia broni. Kiedy dowódca pułku aresztuje buntowników, dzieło kaprala podejmuje angielski goniec, doprowadzając do spotkania żołnierzy wrogich obozów... "Przypowieść", owoc dziesięcioletniej pracy Williama Faulknera, uznana jest za jedną z jego najważniejszych, "programowych" książek.

Wściekłość i wrzask

 


Pokazując stopniowy rozpad arystokratycznej rodziny Compsonów poprzez cztery różne style narracji, Wściekłość i wrzask prześwietla intensywne, pełne pasji relacje, w których jest jedynie egocentryzm. Autor ukazuje obraz jednych z najbardziej zapadających w pamięć postaci w literaturze amerykańskiej: pięknej i zbuntowanej Caddy, upośledzonego Benjy’ego, nawiedzonego i neurotycznego Quentina, brutalnie cynicznego Jazona oraz ich czarnoskórej służącej Dilsey. To powieść, w której centrum jest brak miłości, a bohaterowie zmagają się z rozpadem rodziny i utratą własnej reputacji.

William Cuthbert Faulkner

 


William Cuthbert Faulkner (właśc. nazwisko Falkner, ur. 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi, zm. 6 lipca 1962 w Oxford) – amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949.

Twórczość Faulknera uchodzi za stawiającą czytelnikowi wysokie wymagania. Jest on uznawany za jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy. Utwory Amerykanina, o sporej głębi emocjonalnej i często dotyczące konfliktów psychologicznych

sobota, 24 września 2022

Jesień pana Zrzędka. W cieniu drzew.

 


Nadchodzi zima i wszystkie leśne zwierzęta są pochłonięte przygotowaniami: gromadzą zapasy, urządzają legowiska i żegnają się z sąsiadami. Pan Zrzędek próbuje zamieść zeschnięte liście z ganku swojego domu, ale ciągle ktoś mu w tym przeszkadza... Znakomicie dobrana kolorystyka idealnie oddaje atmosferę panującą tuż przed nadejściem zimy. Złote światło, brązowe liście wielkich drzew i zamglone niebo, a do tego ciepłe wnętrza przytulnych domków ukrytych w gęstym lesie. To pogodny, ciepły i zabawny komiks dla najmłodszych, który z pewnością sprawi przyjemność także dorosłym czytelnikom.

Jesień

 


Niezwykle barwne obrazki odzwierciedlają rzeczywistość, dzięki czemu dzieci jeszcze łatwiej i szybciej poznają otaczający ich świat. Dowiedzą się, czym charakteryzuje się dana pora roku, jaka jest wtedy pogoda, co można robić zimą, jak spędzać czas latem, w co się ubrać wiosną czy jesienią oraz wiele innych rzeczy. Za sprawą tego wydania dziecko w przyjemny sposób pozna oblicze czterech pór roku. Wierszowany tekst ułatwi zrozumienie przekazywanych informacji oraz umili wspólny czas dziecka i rodzica.

Młodzi przyrodnicy. Jesień w świecie przyrody

 


Rozszerzenie serii „Młodzi Przyrodnicy”, tym razem w odsłonie zdjęciowej! Jesień to trzeci z tomów dotyczących polskiej przyrody podczas kolejnych pór roku. Omówiono w nim mnóstwo przyrodniczych ciekawostek, jakie młody czytelnik ma szansę zobaczyć i znaleźć jesienią.

Jesienny las

 


Ostatnia część przepięknie zilustrowanych leśnych opowiadań. Tym razem jest to historia uroczej gromadki niedźwiedzi, która uczy się życia w lesie. Małe misie spędzają swój czas na zabawie, poszukiwaniu pożywienia, pomaganiu przyjaciołom w potrzebie, a także przygotowują się do zimy.

Pięknie zilustrowane ciepłe opowiadania o dorastaniu w świecie zwierząt. W każdej książce głównym bohaterem jest inny gatunek. Wszystkie zwierzęta się przyjaźnią i sobie pomagają, bo dobre relacje z innymi, rodzina i miłość są najważniejsze. 

Jesień

 

„Jesień” to kolejna część z serii kartonowych książeczek dla dzieci o porach roku. Z jej pomocą najmłodsi poznają słownictwo związane z jesienią. Książeczka będzie również niezastąpioną pomocą w poznawaniu symboli związanych z tą najbardziej kolorową porą roku.


Jesień w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce

 



Do Leśnej Górki zawitała jesień. Mieszkańcy gromadzą zapasy na zimę, a w klinice trwa codzienna praca. Profesor Borsuk, doktor Łasiczka, doktor Kuna, sanitariusz Ryś i siostry Wiewiórki niosą pomoc chorym zwierzętom. Opatrują rany, wykonują ważne operacje,  udzielają porad, wypisują recepty i wspierają swoich pacjentów oraz ich rodziny w trudnych chwilach. Poznajemy ich niezwykłe przygody oraz codzienne radości i smutki. Ciepłe i wzruszające, niekiedy zabawne opowiadania oswajające ze szpitalem i zabiegami  medycznymi oraz światem przyrody.


Jesień Toli

 


Ciepłe dni przeminęły. Liście drzew nabrały złocistobrązowych kolorów. To bez wątpienia jesień!

Tola nie może się już doczekać narodzin swojego kuzyna – Mikołaja, syna cioci Zochy i wujka Ziemka. Oczekiwanie na nowego członka rodziny spędza na jesiennych spacerach po parku. Wreszcie może zebrać kasztany i zrobić z nich ludziki! Rozpoczął się beztroski czas, pachnący zupą dyniową jej mamy, czas chodzenia w kaloszach i skakania po kałużach oraz puszczania na nich papierowych łódek razem z ukochanym tatą.

Mała Tola idzie wreszcie do przedszkola i jak każdy przedszkolak boryka się z jesiennym przeziębieniem. Ale najważniejsze, że ma przy sobie ukochanych rodziców, którzy zawsze otaczają ją miłością. Przed nią również ciekawe zadanie – budowa karmnika dla ptaków!

piątek, 23 września 2022

Żubr Pompik. Kolory jesieni



Kolejna część czterotomowego cyklu o przygodach sympatycznego żubra Pompika i jego ciekawskiej siostry Polinki tym razem pozwoli małym czytelnikom zgłębić tajemnice lasu jesienią. Kiedy kończy się lato, las wcale nie przestaje być interesującym miejscem do zabawy. Pompik i Polinka będą mieli okazje przekonać się między innymi, co różni kukułki od zimorodków, dlaczego ćmy czasem gubią drogę oraz co dzięcioły mają wspólnego z szyszkami. Mnóstwo przyrodniczych ciekawostek podanych w bardzo przystępnej formie. Prawdziwa gratka dla małych czytelnikow.

Szaruga jesienna

 


Zaczyna się najmniej przyjemna pora roku. Na dworze jest ciemno i ponuro, a z nieba ciągle pada deszcz. Większość ptaków dawno odleciała do ciepłych krajów, a zwierzątka chowają się do swoich norek. Cały świat przygotowuje się do zapadnięcia w zimowy sen.

Piąta książka edukacyjnej serii „Razem ze słonkiem" pokazuje dzieciom, jak przyroda zmienia się wraz z nadejściem jesiennej szarugi. Uczy młodych czytelników, jak natura przygotowuje się do mroźnej zimy. Zaprasza do wspólnych obserwacji procesów przyrodniczych i kształtuje wrażliwość na otaczający nas świat.

Złota jesień

 



Pięknie ilustrowana książka wprowadzająca dzieci w świat przyrody poprzez wierszyki, opowiadanka, zabawy...

Jesień