SP w Krasnosielcu

niedziela, 1 maja 2022

Maj 2022 - kalendarium

 

1 maja ŚWIĘTO PRACY, obchodzone od 1890 roku dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w Chicago podczas strajku, będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

 

2 maja DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku w celu popularyzowania wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

3 maja ŚWIĘTO NARODOWE (uchwalenie Konstytucji 3 Maja).

 

4 maja 1972 roku urodził się GRZEGORZ KASDEPKE, dziennikarz, scenarzysta i współautor programów telewizyjnych, autor kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Kacperiada, Przyjaciele, Detektyw Pozytywka, Niesforny alfabet, Ostrożnie, Poradnik hodowcy aniołów, A ja nie chcę być księżniczką, 45 puknięć w głowę, Wielki powrót detektywa Pozytywki, Ale kosmos!

50. rocznica urodzin

 

8 maja DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK, zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku. Dzień ten jest symbolem pracy bibliotekarzy, w którym przedstawiane są dokonania i zawodowe osiągnięcia środowiska bibliotekarskiego, jak i refleksja o tożsamości bibliotek i ich roli w budowaniu dziedzictwa kulturowego.

 

8 maja NARODOWY DZIEŃ ZWYCIĘSTWA, obchodzony w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

 

8 maja 2012 roku zmarł MAURICE SENDAK, pisarz amerykański, autor i ilustrator literatury dziecięcej, laureat licznych nagród m.in.: Nagrody im. H. Ch. Andersena (1970), ALMA (2003). Największą popularność przyniosła mu książka Gdzie mieszkają dzikie stwory, która zrewolucjonizowała dziecięcą książkę obrazkową. (ur. 10 VI 1928)

10. rocznica śmierci

 

8-15 maja TYDZIEŃ BIBLIOTEK, organizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w celu zwrócenia uwagi szerokiej opinii publicznej na problematykę upowszechniania czytelnictwa, rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym oraz popularyzację różnorodnych form pracy z czytelnikiem.

 

9 maja 1887 roku urodziła się HELENA BOBIŃSKA, prozaik, publicystka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: O szczęśliwym chłopcu, Lipniacy, O królu Słońcu i jego czterech córkach.

135. rocznica urodzin (zm. 9 VI 1968)

 

11 maja 1907 roku urodziła się LUCYNA KRZEMIENIECKA, właśc. Wiera Zeidenberg, poetka, prozaik, autorka książek dla dzieci, m.in.: Cudowne okulary, Przygody Gapcia, Z przygód krasnala Hałabały.

115. rocznica urodzin (zm. 29 IX 1955)

 

15 maja MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1993 roku.

15 maja 1922 roku urodził się FRANCISZEK FENIKOWSKI, prozaik i poeta, reportażysta, autor m.in.: utworów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży Wesoły zwierzyniec, Pierścień z łabędziem, Okręt w herbie, Gdańska szkatułka, Piernikowe miasto. (zm. 15 XI 1982)

100. rocznica urodzin

40. rocznica śmierci

 

17 maja 1962 roku urodził się JACEK DUBOIS, adwokat, pisarz, publicysta, autor m.in.: książek przygodowych dla dzieci starszych A wszystko przez faraona, Koty pustyni, Sfinks w (o)błędzie, Kosmiczny galimatias, Operacja „Kacze Jaja”, Staś i Weronika.

60. rocznica urodzin

 

17 maja ŚWIATOWY DZIEŃ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO, ustanowiony rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ z dnia 27 marca 2006 roku. Poświęcony m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym.

 

19 maja 1957 roku urodziła się BARBARA GAWRYLUK, tłumaczka, dziennikarka radiowa prowadząca w Radiu Kraków audycję Alfabet, poświęconą literaturze dla dzieci, autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Kaktus, dobry pies, W Zielonej Dolinie, Dżok, legenda o psiej wierności, Moje Bullerbyn, Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza, Teraz tu jest nasz dom, Mali bohaterowie.

65. rocznica urodzin

 

21 maja ŚWIATOWY DZIEŃ KOSMOSU, ustanowiony z inicjatywy amerykańskich astronautów. Jego celem jest upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniem przestrzeni kosmicznej i zachęcenie do zgłębiania tajemnic wszechświata.

 

22 maja 1927 roku urodził się SZYMON KOBYLIŃSKI, grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, scenograf, autor m.in.: cyklicznych programów dla dzieci i młodzieży, książek historycznych Krótka o hymnie, orłach i barwach gawęda oraz ilustracji do książek Bajki robotów S. Lema, W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza, serii Pan Samochodzik i… Z. Nienackiego.

95. rocznica urodzin (zm. 15 IV 2002)

20. rocznica śmierci

 

23 maja 1842 roku urodziła się MARIA KONOPNICKA, pseud. Jan Sawa i in., poetka, nowelistka, krytyk literacki, tłumaczka, autorka pełnych humoru, opartych na motywach ludowych utworów dla dzieci, m.in.: O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na jagody, Jak to ze lnem było, Co słonko widziało. (zm. 8 X 1910)

180. rocznica urodzin

 

26 maja DZIEŃ MATKI, obchodzony jako wyraz szacunku dla wszystkich matek.

 

28 maja 1972 roku urodził się MARCIN SZCZYGIELSKI, pisarz, dziennikarz, grafik, autor sztuk teatralnych oraz powieści dla dzieci i młodzieży, m.in.: Omega, Za niebieskimi drzwiami, Czarny młyn, Czarownica piętro niżej, Arka czasu, Tuczarnia motyli, Teatr Niewidzialnych Dzieci, Królowa Wody.

50. rocznica urodzin

 

31 maja 1897 roku urodziła się ZOFIA ŻURAKOWSKA, powieściopisarka, nowelistka, pisała wyłącznie dla dzieci i młodzieży, m.in.: Jutro niedziela i inne opowiadania, Skarby, Pożegnanie domu. (zm. 31 V 1931)

125. rocznica urodzin

 

31 maja 1907 roku urodził się ÅKE ROBERT HOLMBERG, pisarz i tłumacz szwedzki, autor m.in.: znanego cyklu książek o przygodach prywatnego detektywa Latający detektyw, Detektyw na pustyni, Ture Sventon w Sztokholmie. (zm. 9 IX 1991)

115. rocznica urodzin

 

31 maja 2017 roku zmarł BOHDAN WRÓBLEWSKI, grafik, ilustrator, propagator sztuki, autor ilustracji do ponad 30 książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Miała babuleńka kozła rogatego Cz. Janczarskiego, Czarne okręty M. Słomczyńskiego, Mistrz Dedal J. Żylińskiej. (ur. 8 VI 1931)

5. rocznica śmierci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz