SP w Krasnosielcu

wtorek, 31 maja 2022

Detektyw na pustyni

 


Drugi tom zabawnego cyklu o przygodach Ture Sventona – najsprytniejszego detektywa w Szwecji.

Ture Sventon – praktykujący prywatny detektyw, miłośnik ptysiów z kremem i posiadacz prawdziwego latającego dywanu – powraca! Tym razem wybiera się na pustynię arabską, by odwiedzić swego przyjaciela, Omara – i zupełnie przypadkiem trafia w sam środek przestępczej intrygi. Czy uda mu się uchronić przed kradzieżą najnowsze odkrycie genialnego wynalazcy? I jak zapakować ptysie, by nie zepsuły się w upalnej Arabii?

Ture Sventon i Izabella

 


Ture Sventon – najsprytniejszy ze szwedzkich detektywów – na tropie porywaczy zwierząt cyrkowych!

Kiedy z cyrku Rinaldo znika Izabella, pełnokrwisty koń arabski, a wezwany na pomoc Ture Sventon mimo doskonałego przebrania zostaje natychmiast rozpoznany, to znaczy, że sprawa jest naprawdę poważna. A gdy w tłumie pojawia się mężczyzna w niezwykle szpiczastych pantoflach, wiadomo, że gorzej być nie może. Takie pantofle nosi tylko Wiluś Łasica…

Na szczęście w cyrku pracuje także stary znajomy Sventona – pan Omar z pustyni arabskiej.

Czy z pomocą pana Omara i dzieci dyrektora – bystrych skautów Erika i Vanji – detektyw zdoła rozprawić się z niebezpieczną przestępczą szajką?

Ture Sventon w Londynie

 


Kolejne śledztwo najsprytniejszego ze szwedzkich detektywów – po raz pierwszy po polsku! Wiekowa posiadłość lorda Hubbarda – tak jak i cały Londyn – tonie w gęstej mgle. Tej jesieni dzieje się tu coś dziwnego. Na korytarzach słychać jakieś kroki, służące donoszą o wizytach podejrzanych hydraulików, kotka Polly syczy. Kiedy lord Hubbard zauważa czubki butów wystające zza zasłony w bibliotece, stwierdza, że tego już za wiele. Czas zwrócić się po pomoc do Ture Sventona.

Latający detektyw

 

Lekka powieść detektywistyczna dla młodych czytelników. Ture Sventon jest zapewne najsprytniejszym detektywem w Szwecji. Niestety, wie o tym tylko on sam, a dzwonek do drzwi w jego biurze oznacza zwykle sprzedawcę sznurowadeł. Tego dnia jest jednak inaczej: Sventon nieoczekiwanie otrzymuje zlecenie rozwiązania intrygującej zagadki i wchodzi w posiadanie latającego dywanu. Czy niezwykły przedmiot pomoże mu schwytać złoczyńców?


Åke Robert Holmberg

 



31 maja 1907 roku urodził się ÅKE ROBERT HOLMBERG, pisarz i tłumacz szwedzki, autor m.in.: znanego cyklu książek o przygodach prywatnego detektywa Latający detektyw, Detektyw na pustyni, Ture Sventon w Sztokholmie. (zm. 9 IX 1991) 115. rocznica urodzin


sobota, 28 maja 2022

Tuczarnia motyli

 


Co robić, kiedy śnieg wciąż pada, pada i pada? Warszawa jest już zasypana, życie w mieście staje na głowie… W szkole Majki zostają odwołane lekcje. Można oczywiście siedzieć w domu z rodzicami i malutką Alicją i gapić się w telewizor. Ale można też pojechać do ciabci i zająć się zagadką tajemniczego zniknięcia Niny!

Spotkacie w tej książce dobrych znajomych z „Czarownicy piętro niżej”: Maję, ciabcię, Monterową, Marka i gadającego kota. Jednak nie zabraknie też niespodzianek! Wkrótce po przyjeździe Majki do Szczecina okaże się, że ciabcia nie jest staruszką, a Monterowa…

Czarownica piętro niżej



 Co robić, kiedy deszcz wciąż pada, pada i pada? Oczywiście oglądać telewizję i jeść pizzę, najlepiej dzień w dzień. I cytować dialogi z ukochanych seriali...

Ale życie nie może być aż tak piękne. Zatem któregoś dnia zwykła Maja ze zwykłego bloku – zamiast na zagraniczną wycieczkę – musi wyjechać na wakacje do ciabci.

Ale nuuuuuuda. Stara kamienica, czarno-biały telewizor bez pilota, skrzypiąca wersalka... i jakieś tajemnicze odgłosy na strychu. Ech, żeby choć z kotem można było pogadać... albo z jakąś wiewiórką (czy lisem?)... A tu tylko prastara ciabcia, jej makatki i obtłuczone kubki. I Zdradliwe Lilie.

Zdradliwe Lilie? Duchy?? Gadający kot??? Wiewiórka, która chce być lisem?! Nie wierzycie!? To przeczytajcie. Jednym tchem!!!

Nowa książka Marcina Szczygielskiego to cudowna mieszanka suspensu, opowieści o duchach i fantasy. Wyobraźnia – jak zawsze olśniewająca! Wspaniały zmysł dramaturgiczny i poczucie humoru! Oj, będzie się działo na tych wakacjach u ciabci… Oj, będzie się działo!!!

Arka czasu

 



Rafał ma prawie dziewięć lat. Mieszka w Dzielnicy. Nie chodzi do szkoły, bo w Dzielnicy nie ma szkół dla dzieci w jego wieku. Wszyscy tu ciągle się wprowadzają lub wyprowadzają, więc Rafał nie ma żadnych przyjaciół. Dziadek, który się nim opiekuje, przez całe dni wędruje po Dzielnicy i gra na skrzypcach, aby zarobić na życie. Dlatego Rafał najczęściej siedzi sam w mieszkaniu. Ale nie jest samotny - ma książki i bibliotekę, która jest jedynym miejscem w Dzielnicy, do którego wolno mu chodzić samemu.

Pewnego dnia bibliotekarka wręcza mu powieść "Wehikuł czasu" Herberta George`a Wellsa. Ta lektura odmienia życie chłopca, stając się początkiem wielkiej, niebezpiecznej przygody...

Weronika i zombie

 

"Weronika i zombie" to powieść młodzieżowa, napisana z humorem, a jednocześnie porusza ważne dla nastolatków problemy. W końcu niejeden z nich odczuwa samotność, nie ma znajomych lub znajduje się w zupełnie nowej szkole. Poradzenie sobie z taką sytuacją nie jest do proste, szczególnie, kiedy ma się czternaście lat. Tak samo jak Weronika, czasem chwytają się ostatecznych decyzji, tylko czy na pewno słusznych?

Za niebieskimi drzwiami

 


Nadszedł czas wymarzonych i w pełni zasłużonych wakacji. Nastoletni Łukasz wyrusza wraz z mamą na podróż pełną przygód. W trakcie wyjazdu dochodzi do nieszczęśliwego wypadku samochodowego. Podczas pobytu w szpitalu, chłopca odwiedza ciotka, która postanawia zabrać go do swojego tajemniczego pensjonatu? Wkrótce Łukasz odkrywa niebieskie drzwi, za którymi czeka zupełnie inny, baśniowy świat. Czy główny bohater jest w nim jednak mile widzianym gościem?

Czarny Młyn


 "Czarny Młyn" to znakomite połączenie horroru i młodzieżowej powieści przygodowej. Wartka akcja wciąga już od pierwszych stron i nie pozwala choć na chwilę oderwać się od lektury. Zakończenie tej niesamowitej historii po prostu trzeba poznać! Duszna, mroczna atmosfera zapomnianej przez Boga i ludzi wioski, w której zaczynają dziać się nadnaturalne rzeczy, jest niemal namacalna. To powieść dla młodych czytelników, ale takich o bardzo mocnych nerwach. Serdecznie polecamy wszystkim nastoletnim miłośnikom horroru!

Marcin Szczygielski - 50. rocznica urodzin

 


28 maja 1972 roku urodził się MARCIN SZCZYGIELSKI, pisarz, dziennikarz, grafik, autor sztuk teatralnych oraz powieści dla dzieci i młodzieży, m.in.: Omega, Za niebieskimi drzwiami, Czarny młyn, Czarownica piętro niżej, Arka czasu, Tuczarnia motyli, Teatr Niewidzialnych Dzieci, Królowa Wody.


czwartek, 26 maja 2022

Mama


 

Nasza mama czarodziejka

 


Tytułową bohaterką książki Joanny Papuzińskiej ”Nasza mama czarodziejka” jest pani Maria, mieszkanka miejscowości Makowice. Z pozoru jest zwykłą mamą trójki dzieci, jednak przez swoje pociechy postrzegana jest jako czarodziejka. I nic dziwnego, potrafi bowiem znaleźć rozwiązanie na wiele problemów i całkiem bezinteresownie pomaga innym w trudnych sytuacjach. Na przykład gdy księżyc nadłamuje sobie rożek, uszkadzając nim jedną z miejskich wież, mama przykleja jego odłamany kawałek przy pomocy ulepionego przez siebie ciasta. Innym razem w miasteczku pojawia się wielki stwór, który, jak się okazuje, jest dinozaurem. Mama postanawia się nim zaopiekować i przez trzy dni dokarmia go sałatą ze swojego ogródka. W końcu przekazuje go pod opiekę biologów, którzy umieszczają stworzenie w warszawskim zoo. Mamie udaje się również uwolnić małego chłopca, uwięzionego za swoje egoistyczne postępowanie w ciele nadętego wielkoluda, a przy okazji przywrócić dzieciom możliwość korzystania z placu zabaw, odnaleźć złodzieja cienia sosny i przywrócić drzewu jego własność, jak również zapobiec burzy poprzez wypranie czarnych chmur.

Po prostu Mama

 


Kiedy trema odbierze głos na scenie, mama doda odwagi uśmiechem. Będzie czuwać tygodniami przy łóżeczku chorowitka bez słowa skargi. Zgadnie, dokąd poszedł mały wędrowiec, gdy wszyscy bezradnie rozłożą ręce. Kiedy usłyszy od nauczyciela "z niego już nic nie będzie" – nie uwierzy. Będzie walczyć jak lwica, nigdy się nie podda. A wygląda tak niepozornie, zwyczajnie. Po prostu, jak mama. Poznajcie historie walecznych mam z całego świata, których siła i miłość do dziecka nie ma granic.

Mama

 


Mama. Słowo niezwykłe. Wyjątkowe, a zarazem uniwersalne. Jedno słowo, które potrafi wyrazić miłość, czułość, troskę, radość, nadzieję - ale czasem też nieobecność i tęsknotę. Quentin Gréban stworzył wspaniałą kolekcję portretów matek z różnych epok i stron świata, a Hélène Delforge opatrzyła je pięknymi, poetyckimi tekstami. Wszystkie odcienie macierzyństwa w zachwycającej formie graficznej, wyjątkowy prezent dla każdej obecnej i przyszłej mamy.

Dzień Matki

 


Dzień Matki w Polsce i na świecie to jedno z ważniejszych świąt w roku. W szczególny sposób myślimy wtedy o naszych mamach, dziękując im za trud wychowania. Często wręczamy im też z tej okazji drobne podarunki w postaci kwiatów i czekoladek albo dajemy inny, wyjątkowy prezent.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie mamy na świecie świętują tego samego dnia (np. Dzień Mamy w Niemczech obchodzony jest w drugą niedzielę maja). Sprawdziliśmy, kiedy to wyjątkowe święto celebrowane jest w różnych państwach naszego globu, bo o tym, kiedy jest Dzień Matki w Polsce chyba nikomu nie trzeba przypominać.

Mama

 


poniedziałek, 23 maja 2022

Łzy ...

 


W książkach ...

 


Dym

 


Nowela Marii Konopnickiej opublikowana została po raz pierwszy w 1890 roku na łamach czasopisma "Kurier Codzienny". W 1893 roku wydano ją ponownie w zbiorze Na drodze. Tłem do napisania noweli stała się huta "Bankowa" w Dąbrowie Górniczej, w której pracował zięć Marii Konopnickiej.

W noweli ukazana została wzajemna, bezinteresowna miłość matki i syna. Oboje wiodą skromne życie w mieście. Syn, Marcyś, pracuje jako kotłowy w fabryce, z komina której wydobywa się tytułowy dym. Matka spędza całe dnie wyczekując powrotu syna z pracy. Marcyś jest dla niej całym światem, bez niego byłaby całkowicie samotna. Toteż bardzo troszczy się o chłopca, odstępując mu nieraz swoją porcję obiadu. Syn darzy ją szacunkiem i jest jej wdzięczny. Pewnego dnia w fabryce dochodzi do wybuchu, w wyniku którego Marcyś ginie.

Stefek Burczymucha

 


Maria Konopnicka tworzyła wiersze dla dzieci na przełomie XIX i XX. W swoich wierszykach odkrywa przed dziećmi świat wiejskiej przyrody, lasy, w których żyją dzikie zwierzęta. Dzieci za sprawą jej wierszy spotykają bociana, jaskółki, żaby, zające, poznają uroki czterech pór roku oraz piękno otaczającej przyrody.

Na jagody

 


Na jagody to wierszowana poetycka baśń znana polskim najmłodszym czytelnikom od ponad stu lat. Dzięki niej dzieci poznają piękny bajkowy świat, którego mieszkańcami są m.in. liczne zwierzęta i krasnoludki. Główny bohater - Janek - podczas wyprawy na jagody, spotyka Jagodowego króla, który odsłania przed nim tajemnice przyrody - fascynującej chyba każde dziecko. Wszystko kończy się szczęśliwym powrotem do domu. Książka z pewnością pobudzi bujną wyobraźnię każdego dziecka, a piękne, kolorowe ilustracje Jarosława Żukowskiego na długo zapadną w pamięć młodych czytelników.

Szkolne przygody Pimpusia Sadełko

 


Klasyczna bajka Marii Konopnickiej o małym kotku Pimpusiu Sadełko i jego przygodach w kociej szkole. Reprint wydania z 1929 roku.

 Ilustracje oryginalne w wersji czarno-białej wykonał Bogdan Nowakowski. Wydanie zostało wzbogacone o kolorowe ilustracje Elżbiety Biś.

O krasnoludkach i o sierotce Marysi

 



Klasyczna baśń autorstwa Marii Konopnickiej pisana prozą poetycką z obszernymi fragmentami wierszowanymi. Wydanie to zostało wzbogacone pięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera.


Franek

 

 


Franek to urwis, z którym nie można wytrzymać. Co więc się stało, że chłopiec zmienił swoje postępowanie?.

Znane wydanie z przepięknymi ilustracjami Janusza Grabiańskiego.

Co słonko widziało

 


Wybierz się na przechadzkę po wierszowanej krainie malowanej słowem Marii Konopnickiej. Przyjrzyj się życiu na wsi, poznaj ludowe zwyczaje i wiejskie krajobrazy. Przekonaj się, że przygoda czaić się może i w pozycji lekturowej.


Maria Konopnicka

 


W historii polskiej literatury Maria Konopnicka zapisała się jako znakomita poetka i twórczyni bajek dla dzieci (m.in."O krasnoludkach i sierotce Marysi"). Napisała również opowiadania takie jak: "Dym", "Nasza szkapa" czy "Mendel Gdański". Jej najbardziej znanym wierszem jest "Rota".

  Podstawowe dane:

Data i miejsce urodzenia:  23 maja 1842, Suwałki

Data i miejsce śmierci: 8 października 1910, Lwów

Popularne utwory: Mendel Gdański, Rota, O Janku Wędrowniczku, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Dym, Nasza Szkapa

Gatunki literackie: Literatura piękna, Literatura dla dzieci, Poezja

Rok Marii Konopnickiej