SP w Krasnosielcu

niedziela, 31 lipca 2022

Pszczółka Maja i jej przygody

 

Pszczółka Maja i jej przygody – zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Waldemara Bonselsa opublikowany w 1912 roku. Akcja książki dzieje się w świecie owadów, a jej główną bohaterką jest tytułowa pszczółka o imieniu Maja.


Waldemar Bonsels

 


31 lipca 1952 roku zmarł WALDEMAR BONSELS, prozaik i dramaturg niemiecki, największą sławę przyniosła mu baśniowa opowieść dla dzieci o tematyce przyrodniczej Pszczółka Maja i jej przygody. (ur. 21 II 1880) 70. rocznica śmierci

czwartek, 28 lipca 2022

Książka


 

Krzyżacy 1410

 


Lektura przybliża czytelnikowi dzieje Wielkiej Wojny z Zakonem, trwającej w latach 1409-1410, od koncentracji wojsk, poprzez bitwę grunwaldzką, nieudane oblężenie Malborka aż do uzyskania przez Krzyżaków utraconych miast i zamków. Kraszewski, opierając się na przekazach Jana Długosza ukazuje nie tylko historię walk, ale także zabiegów dyplomatycznych i podstępnych szpiegowskich działań w stosunkach polsko-krzyżackich.

Stara baśń

 


Powieściowa kronika dziejów Polski przedchrześcijańskiej ukazująca proces kształtowania się państwa polskiego i objęcia władzy przez legendarnego Piasta. Z epickim rozmachem autor odtwarza życie codzienne i obyczaje Słowian, nawiązując do staropolskich podań i legend.

Józef Ignacy Kraszewski

 


28 lipca 1812 roku urodził się JÓZEF IGNACY KRASZEWSKI, pisarz, krytyk i teoretyk literatury, historyk i wydawca, autor bajeczek dla dzieci Głupi Maciuś, Z chłopa król, Kwiat paproci oraz powieści historycznych czytanych przez młodzież, m.in.: Dziecię Starego Miasta, Stara baśń. 210. rocznica urodzin (zm. 19 III 1887) 135. rocznica śmierci

niedziela, 24 lipca 2022

Klasa pani Czajki

 


Małgosia, Kamila, Maciek, Kaśka, Michał, Kinga rozpoczynają naukę w gimnazjum. Trafiają do klasy Barbary Czajki, surowej, ale sprawiedliwej polonistki. Jej uczniów różni wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Będą musieli jednak znaleźć wspólny język, aby przetrwać trzy najbliższe lata… Napisana wartkim, współczesnym językiem powieść o szkolnej codzienności i problemach każdego nastolatka: rodzących się pasjach, pierwszych zauroczeniach, walce z kompleksami i odrzuceniem, klasowych intrygach, miłosnych wyborach, przyjaźniach wystawianych na próbę. Pierwsze wydanie "Klasy pani Czajki" w wersji drukowanej rozeszło się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy i znalazło się na liście bestsellerów "Wprost" jako jedyna pozycja dla młodzieży polskiego autora.

Licencja na dorosłość

 


Aleks dostał się na wymarzoną anglistykę, ale niestety do Łodzi. Czy poradzi sobie w obcym mieście? Maciek próbuje odnaleźć Małgosię, która zniknęła bez wieści. Tylko czy Małgosia chce być znaleziona? Kamila i Marcin są jak ogień i woda, jednak coś ciągnie ich do siebie. Michał i Kinga coraz częściej się mijają – ona pochłonięta pracą, ON sprawami nowej rodziny… Kto kogo kocha naprawdę? Czy przyjaźnie zawarte w gimnazjum i liceum przetrwają? Kontynuacja bestsellerowej „Klasy pani Czajki” i „LO-terii”. Napisana wartkim, współczesnym językiem opowieść o wkraczaniu w dorosłość i poszukiwaniu własnej drogi.

Lo-teria

 


Przyjaciele z gimnazjum rozpoczynają naukę w liceum. Ich życie nie jest już takie beztroskie. Czy miłość Maćka i Małgosi przetrwa kryzysy? Czy Wojtek całkowicie poświęci się swojej pasji? Czy Kamila okaże się prawdziwą przyjaciółką? Kim jest tajemnicza Klaudia, którą przypadkowo pozna Michał? Czy Kinga zrozumie, co jest dla niej najważniejsze? Kontynuacja bestsellerowej "Klasy pani Czajki" napisana wartkim, współczesnym językiem. Powieść o szkolnej codzienności, miłosnych wyborach, intrygach, przyjaźniach wystawianych na próbę, walce z kompleksami i odrzuceniem.

Małgorzata Karolina Piekarska

 


24 lipca 1967 roku urodziła się MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA, dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka, felietonistka dwutygodnika Cogito, autorka książek chętnie czytanych przez dzieci i młodzież, m.in.: Klasa pani Czajki, Tropiciele, Dzika, LO-teria, Licencja na dorosłość. 55. rocznica urodzin

sobota, 23 lipca 2022

Jak detektyw Nosek zadziwił Lipki Nowe

 


Słynny obraz jest w niebezpieczeństwie. Ktoś okradł kasę Koła Miłośników Gry w Warcaby. Nieuchwytny kieszonkowiec pojawia się na obchodach 100-lecia miasta. Cóż to, czyżby złodzieje szczególnie upodobali sobie Lipki Nowe? Detektyw Ambroży Nosek i mówiący pies Kuba znów mają pełne ręce (i łapy) roboty.

Detektyw Nosek i porywacze

 


Detektyw Ambroży Nosek spokojnie spędza czas na zasłużonej emeryturze. Ale czy nie za szybko na nią przeszedł? Bo gdy tylko w Miasteczku dzieje się coś niepokojącego, starszy pan ochoczo i z właściwą sobie przemyślnością podejmuje śledztwo – jakby tylko czekał na okazję. Tym razem sprawa dotyczy go osobiście. Kiedy jego przyjaciel Kuba – najsławniejszy z psów, który włada ludzką mową (ale o tym sza!) – staje się sławny dzięki epokowemu dziełu pt. „Portrety psów niezwykłych”, detektyw Nosek otrzymuje dziwny list. Okazuje się on początkiem intrygi, której celem jest… porwanie Kuby! Co więcej, intryga się udaje. Ale emerytowany detektyw nie bardzo się tym martwi. Ufa w zdolności swojego czworonoga i we własne siły. Porywacze – „Tacy Dwaj” – nawet nie zdają sobie sprawy, z kim mają do czynienia: Ambroży Nosek już depcze im po piętach! Jakby wczoraj słyszane, zabrzmiały w uszach Ambrożego Noska nauki Hipolita Wąsika, mistrza i przyjaciela w jednej osobie: „Jeśli o przestępstwie wiedzą dwie niepowołane osoby – jest dobrze. Jeśli wie jedna – jest bardzo dobrze. Jeśli nie wie żadna – jest idealnie”.

Marian Orłoń

 


23 lipca 1932 roku urodził się MARIAN ORŁOŃ, prozaik, autor słuchowisk radiowych i scenariuszy filmów krótkometrażowych oraz opowiadań dla dzieci, m.in.: Pisane łapą, Zwariowane dzieciaki, Odmieniec. 90. rocznica urodzin (zm. 12 XII 1990)