SP w Krasnosielcu

poniedziałek, 31 stycznia 2022

Co Ty mówisz?! Magia słów czyli retoryka dla dzieci

 


Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę? I co sprawia, że czasem nawet rodzice dają się do czegoś przekonać?

To magia!

Ty też możesz nauczyć się, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zgadać na śmierć!

Taką magię znali już ludzie w starożytności, a dzisiaj - studiują ją menadżerowie, twórcy reklam, politycy.

Ta magia - to magia retoryki!

A ta książka - to twój do niej klucz!

Mały Chopin

 


"Mały Chopin" to zabawna, wierszowana książka o tym, jak mały Fryderyk Chopin postanowił zająć się muzyką i w ten sposób stał się genialnym i słynnym na cały świat kompozytorem!

Kiedy mówimy o Fryderyku Chopinie, wszyscy mamy na myśli jego dorosłą postać, tworzącą niezapomniane kompozycje. Niezaprzeczalne jest jednak, że aby stać się niezapomnianym twórcą, najpierw musiał być małym chłopcem! "Mały Chopin" to książka, która była wizytówką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na Rok Chopinowski 2010.

Zabawna opowieść o tym, jak mały Fryderyk stał się kompozytorem z pewnością zainteresuje niejedno dziecko. Wierszowana forma sprawia, że całość nabiera bardzo melodyjnego charakteru i zainteresuje każdego malucha. Książka sprawia, że widzimy genialną postać, jaką był Chopin z perspektywy małego chłopca. W takim wydaniu nie różni się zbyt wiele od naszych dzieci. Również przeżywa niejedną przygodę, grymasi i nie słucha dorosłych.

Zaklęcie na ,,w"

 


Historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. Chłopiec nie bardzo wie, czym ona jest, ale ponieważ dorośli mówiąc o niej, ściszają głos, domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarno-biały…

50. rocznica urodzin

 


31 stycznia 1972 roku urodził się MICHAŁ RUSINEK, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, autor słuchowisk radiowych, tekstów piosenek i książek dla dzieci, m.in.: Wierszyki domowe, Zaklęcie na „w”, Wierszyki rodzinne, Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci (wspólnie z Anetą Załazińską). 

piątek, 28 stycznia 2022

Dzień czekolady

 


Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim - o miłości. Jej bohaterowie - siedmioletni Dawid i Monika - przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.

Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.

Najwyższa góra świata

 


To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że „Najwyższa góra świata” jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Bo nie chcę Was oszukiwać, że można się bez nich obyć. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie. Życzę Wam, żebyście ich mieli jak najmniej!

Anna Onichimowska

 


28 stycznia 1952 roku urodziła się ANNA ONICHIMOWSKA, prozaik, poetka, autorka scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Najwyższa góra świata (wpisana w 1996 roku na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena), Samotne wyspy i storczyk, Lot Komety, Demony na smyczy, Dziesięć stron świata, Dzień czekolady, Za szafą.

Książki

 


Bracia Lwie Serce

 



Książka Astrid Lindgren pod tytułem “Bracia Lwie Serce” to powieść, która pozwala nam poznać przygody dwóch braci, Jonatana i Karola Lwa, którzy każdego dnia wspólnie starają się uczynić życie lepszym a śmierć mniej straszną.

Część niesamowitych przygód opisywanych w powieści rozgrywa się w wymyślonej przez braci krainie Nangijali, do której trafić można jedynie po śmierci. Kraina ta miała być miejscem idealnym, w którym jest tylko dobro, w którym każdy człowiek jest zdrowy, szczęśliwy i nie musi się niczym martwić. Niestety jak się później okazuje, życie w Dolinie Wiśni nie jest takie proste i wspaniałe. Sytuacje, w których stawiani są główni bohaterowie, często zmuszają ich do podejmowania drastycznych decyzji, które ciągną za sobą poważne konsekwencje.

Książka pomimo tego, że została napisana dla dzieci, porusza bardzo ważny, a jednocześnie delikatny temat życia i śmierci. Opowiada o odwadze, walce ze słabościami, konieczności dokonywania ciężkich wyborów, oraz poświęceniu. Powieść ukazuje piękno i siłę braterskiej miłości, oddania i wiary w to, że dobro zawsze zwycięża. Czytając książkę Astrid Lindgren, można zrozumieć coś istotnego, a mianowicie fakt, że takie cechy jak męstwo, silna wolna, opiekuńczość a przede wszystkim wspaniała osobowość i dobre serce występują także wśród wielu dzieci.


O pisaniu ...

 


Dzieci z Bullerbyn

 

Bullerbyn to maleńka wioska leżąca gdzieś na szwedzkiej prowincji. Maleńka to nawet za dużo powiedziane. Stoją w niej mianowicie trzy domy. W każdym mieszkają dzieci i ich rodzice. Zostawmy jednak na boku świat dorosłych i skupmy się na tym, co naprawdę ważne.

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna to wyjątkowo zgrana paczka. Trudno im na dłuższą metę bez siebie wytrzymać, choć wiadomo, że czasami zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają swoje własne pomysły na zabawę. A bawić się w Bullerbyn można praktycznie przy każdej okazji.


Nowe książki ....

 


Astrid Lindgren – 20. rocznica śmierci




Urodziła się 14 listopada 1907 roku w szwedzkim miasteczku Vimmerby. Mieszkała blisko miejsca, które stało się pierwowzorem uwielbianej przez miliony czytelników na świecie książki Dzieci z Bullerbyn. Autorka przed podjęciem kariery pisarskiej pracowała jako prywatna sekretarka, między innymi dla docenta kryminologii. Debiutowała w wieku 37 lat powieścią dla dziewcząt Zwierzenia Britt-Marie i od tej pory nazwisko Lindgren stało się znane. Gdy jej córka zachorowała, wymyśliła dla niej, dziś już kultową, postać Pippi Pończoszanki. Książki z jej udziałem w 1945 roku okrzyknięte zostały najlepszymi książkami dla dzieci w wieku 6-10 lat. W krótkim czasie powieści z Pippi w roli głównej stały się największym bestsellerem na świecie. Przetłumaczono je na ponad 90 języków. Powieść Bracia Lwie Serce wywołała wiele kontrowersji, ponieważ poruszony został tam temat śmierci, który nie pojawiał się często w literaturze dla najmłodszych.

Astrid Lindgren napisała około 30 książek, które zostały sprzedane w ponad 100 milionach egzemplarzy. Powieści autorki były również ekranizowane. Cieszyła się ogromnym autorytetem, szczególnie w Szwecji. Stworzyła między innymi kampanię przeciw bestialskiemu traktowaniu zwierząt, dzięki temu znowelizowano ustawę o ich ochronie. Laureatka niezliczonych nagród na całym świecie. Medal H. Ch. Andersena, Pokojowa Nagroda Niemieckiego Związku Księgarzy, Złoty Medal Akademii Szwedzkiej - to tylko niektóre z nich. Dzięki polskim dzieciom otrzymała Order Uśmiechu. W roku 1989  uhonorowano ją tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarła 28 stycznia 2002 roku w wieku 94 lat.

czwartek, 27 stycznia 2022

Czytaj ...

 


Alicja w krainie czarów

 


Alicja w Krainie Czarów" to znana i ceniona powieść Lewisa Carrolla, kierowana do młodzieży. Opowiada ona losy małej Alicji Liddell, która podąża śladem Białego Królika niosącego zegarek kieszonkowy. Tak, za pośrednictwem króliczej nory, dociera do niesamowitej krainy, która zaskakuje ją na każdym kroku.

W Kraunie Czarów jest nie tylko Biały Królik, ale i Mysz, która potwornie boi się kotów, pan Gąsienica palący fajkę wodną, Zwariowany Kapelusznik, Kot z Cheshire, a także okrutna Królowa Kier. Czy Alicja zdoła rozwikłać problemy miejsca, do którego trafiła i powrócić do domu?

"Alicja w Krainie Czarów" to przepiękna baśń, w której znajdziemy wiele wartości. Opowiada o dorostaniu, poznawaniu świata i wrażliwości. Pokazuje, jak wiele może nam dać otwartość na innych. To doskonała literatura dla dzieci, młodzieży i nieco starszych czytelników, ponieważ kazdy w tej historii znajdzie coś dla siebie.

190 rocznicy urodzin Lewisa Carrolla

 


Lewis Carroll, właściwie Charles Lutwidge Dodgson – angielski naukowiec i artysta: matematyk, pisarz, poeta oraz fotograf; profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, autor powieści Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra.





środa, 26 stycznia 2022

Paziowie króla Zygmunta

 


Akcja powieści rozgrywa się na dworze królewskim za czasów panowania Zygmunta Starego. Głównymi bohaterami są niewyczerpani w pomysłach, płatający figle paziowie. Fakty przedstawione w powieści oparte są na źródłowych studiach, zaś postacie chłopców, choć fikcyjne, otrzymały historyczne nazwiska znanych rodów i są w pełni wiarygodne na tle wiedzy o młodzieży tych czasów.

Historia żółtej ciżemki

 


Główny bohater książki, Wawrzuś, to dziecko szczególnie uzdolnione, które każdą chwilę spędza na rzeźbieniu. Niestety nikt w jego rodzinnej wsi nie rozumie tej pasji, dlatego chłopiec musi uciekać. W drodze przeżywa mnóstwo przygód, spotyka wielkie osobistości XV-wiecznego Krakowa, poznaje króla, a nawet dostaje od niego cenny prezent... Co to takiego? Sprawdź sam.

Antonina Domańska

 


26 stycznia 1917 roku zmarła ANTONINA DOMAŃSKA, powieściopisarka, działaczka społeczna, autorka zbioru baśni Przy kominku oraz książek dla dzieci i młodzieży związanych tematycznie z Krakowem, m.in.: Paziowie króla Zygmunta, Krysia Bezimienna, Historia żółtej ciżemki. (ur. IX 1853)

wtorek, 25 stycznia 2022

Z panem Biegankiem w Abisynii

 


Ciąg dalszy "Śladami Stasia i Nel". Autor - Marian Brandys relacjonuje nam swój pobyt w Etiopii 69 roku, zatem za panowania słynnego cesarza Hajle Selasje I. Czytając książkę dowiadujemy się również wielu ciekawych rzeczy o kulturze etiopskiej - od znaczenia tytułu Ras Tafari po życie codzienne Etiopczyków i dzieje przodków słynnego cesarza. Poznajemy także zaskakujące akcenty polskie występujące w tym afrykańskim kraju. Poza tym lektura daje możliwość porównania wizerunku Hajle Selasje z "Cesarza" Kapuścińskiego.

Śladami Stasia i Nel

 


Jedna z najbardziej znanych publikacji Mariana Brandysa !

Dziennikarz i reporter udał się w 1956 roku w podróż po Afryce. Odwiedził między innymi Egipt i Sudan, a kluczem do wyznaczania trasy i odwiedzania poszczególnych miejsc były losy bohaterów jednej z powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

To książka o wspaniałej przyrodzie, ciągnącej się setkami kilometrów pustyni, ludziach, którzy starają się funkcjonować w takich warunkach i kontynencie, który my, Europejczycy znamy raczej z powieści przygodowych. Marian Brandys stara się ukazać piękno i niebezpieczeństwa Afryki. Ale przede wszystkim codzienne życie, tradycje i zasady funkcjonowania w społeczeństwie tak innym od naszego.

110. rocznica urodzin

 


25 stycznia 1912 roku urodził się MARIAN BRANDYS, pseud. Jerzy Janas i in., prozaik, publicysta, eseista, autor głośnych reportaży historycznych z czasów napoleońskich, utworów biograficznych oraz książek dla młodzieży, m.in.: Honorowy łobuz, Śladami Stasia i Nel, Z panem Biegankiem w Abisynii.

poniedziałek, 24 stycznia 2022

Zalety czytania książek

 


Czytam !

 



Wyniki badań mówią jednoznacznie – czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy. – Maluchy, które przygodę z czytelnictwem zaczynają w połowie pierwszego roku swojego życia dysponują później większym zasobem słów oraz łatwiej przyswajają nową wiedzę – mówi Maria Deskur, szefowa wydawnictwa Słowne (dawniej Burda Książki). Wspólne czytanie to fundament budowania bliskości między rodzicem a dzieckiem i stabilności emocjonalnej dziecka.


Książka

 


sobota, 22 stycznia 2022

Czas

 


Utwory wybrane

 


Wybór wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, dokonany przez Kazimierza Wykę.

Rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

 


Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – poeta, prozaik, harcerz, żołnierz batalionu „Zośka” i „Parasol”, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów, autor m.in. znanych wierszy Elegia o … [chłopcu polskim], Pokolenie. Zginął w Powstaniu Warszawskim. Warto przypominać wiersze poety nie tylko z okazji rocznicy jego urodzin, ale  także w rocznice wybuchu wojny, powstania, przy okazji lekcji na temat pokoju na świecie.

piątek, 21 stycznia 2022

Seria o przygodach Tomka Wilmowskiego

 

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

Akcja "Tomka na wojennej ścieżce" toczy się na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, gdzie Tomek przebywa na ranczu stryja Sally, szeryfa Allana, odpoczywając po wypadku w Afryce. Towarzyszą mu Sally Allan z matką i bosman Nowicki. Wydawałoby się, że wakacje będą spokojne, bez dramatycznych wydarzeń, ale… Podczas wycieczki po okolicy Tomek spotyka Indianina, chłopcy zostają przyjaciółmi. Apacz wprowadza go nie tylko w świat plemiennych obyczajów, ale też wyjaśnia stosunki społeczne panujące na pograniczu. Kiedy Sally zostaje porwana przez meksykańskiego hodowcę koni, Indianie okazują Tomkowi prawdziwą przyjaźń, pomagając w uwolnieniu przyjaciółki.


Złoto Gór Czarnych

 


Na Złoto Gór Czarnych, trylogię indiańską, składają: się: Orle pióra, Przekleństwo złota i Ostatnia walka Dakotów. Jest to historia młodego wojownika z plemienia Dakotów, który szuka zemsty za śmierć swego ojca, zabitego w walce z wrogim plemieniem Czipewejów. działem czytelnika stają się jego liczne przygody: polowanie na niedźwiedzia baribala, ucieczki z niewoli czy uwolnienie porwanej przez Paunisów siostry. Poznajemy też fascynujący świat indiańskiej kultury w czasach, gdy do puszcz i na prerie Ameryki Północnej nie dotarła jeszcze cywilizacja białego człowieka - tajemne rytuały plemienne i szczegóły dotyczące codziennego życia.

Alfred Szklarski

 


110 lat temu urodził się mistrz literatury podróżniczej dla młodzieży – Alfred Szklarski, twórca książek o przygodach Tomka Wilmowskiego.

czwartek, 20 stycznia 2022

Niedoskonały pingwin

 


Pięknie ilustrowane, zabawne i wzruszające opowiastki o: przyjaźni, wyrozumiałości, marzeniach, odwadze, ciekawości, pokonywaniu lęków i zaradności życiowej.

Kolorowe ilustracje i prosta narracja wspaniale nadają się do wspólnego czytania, a umieszczone na końcu każdej książki propozycje zabaw i rozmów zachęcają do odgrywania scenek i rozmów z dziećmi o radzeniu sobie w różnych sytuacjach, z jakimi dzieci mogą się spotkać na co dzień.

"Niedoskonały pingwin" – Wszystkie pingwiny są poważne i rozsądne, poza Kubusiem, który… no cóż… raczej nie jest doskonały. Lecz kiedy Kubuś odchodzi, okazuje się, że bez niego nic nie jest takie samo. Pingwiny szybko dochodzą do wniosku, że w życiu liczy się coś więcej niż doskonałość.

Pingwiny


  

Hydrobiolog Boris Culik interesująco i zabawnie pisze o zwierzętach, którymi zajmuje się od wielu lat. Opowiada o tym, jak pingwiny dochowują sobie wierności, jak troskliwie opiekują się potomstwem, jakie niebezpieczeństwa czyhają na pisklęta podczas pierwszych prób samodzielnego pływania i przedstawia wiele innych, jeszcze bardziej intrygujących faktów z ich życia.

Mały pingwin Pik - Pok



 Pingwin Pik-Pok kocha lody, ale... czekoladowe, nie te z Antarktydy. I uwielbia zapach... nie, nie świeżego śledzia – fiołków! A przyjaźni się z Agatą – elegancką foką w różowym czepku. Tak, Pik-Pok nie jest takim sobie zwyczajnym pingwinem. Ale może właśnie dlatego tak go wszyscy lubią?

Dzień Wiedzy o Pingwinach


 


Dzień Wiedzy o Pingwinach