SP w Krasnosielcu

czwartek, 30 września 2021

Przeczytaj !

 

Te obcy" - piękna i mądra opowieść o dorastaniu. Klasyka literatury, którą powinien znać każdy! Czwórka przyjaciół spędzających wakacje w Olszynach ma swoje ulubione miejsce spotkań - małą wysepkę, o której poza nimi nikt nie wie. Jednak pewnego dnia na wyspie pojawia się tajemniczy intruz, a wakacyjna przygoda zamienia się w prawdziwą lekcję życia.

Zróżnicowane osobowości i problemy bohaterów książki sprawiają, że czytelnikowi łatwo jest znaleźć postać, w którą może się wczuwać. Spokojny i rozsądny Marian jest przeciwieństwem swojego młodszego kuzyna - ufnego i dziecinnego Julka. Pestka - przebojowa, wesoła i pełna życia - ma kochającą matkę i łatwo nawiązuje relacje z rówieśnikami. Łagodna i nieśmiała Ula po śmierci matki zamieszkała z ojcem, który wcześniej opuścił rodzinę, i teraz dziewczyna nie wie, czy jeszcze kiedyś zdoła mu zaufać.

Prawdziwe kłopoty pojawiają się jednak wraz z przybyciem Zenka, który uciekł z domu od ojca alkoholika i usiłuje odnaleźć swojego wujka. Przyjaciele są pod wrażeniem samodzielności i odwagi chłopaka, ukrywają go na wyspie i usiłują go wspierać bez wtajemniczania w sprawę dorosłych. Czy pomysł okaże się dobry? Czy starszy kolega będzie właściwym wzorem do naśladowania? I kto w te wakacje przeżyje swoją pierwszą miłość?

Adam Cisowski jest uczniem siódmej klasy, obdarzonym niezwykłymi zdolnościami detektywistycznymi. Młody bystrzak lubi rozwiązywać różnego rodzaju zagadki i z przyjemnością wspiera swoich rówieśników. Koledzy chętnie korzystają z jego pomocy i doceniają jego przenikliwy umysł. Kiedy profesor Gąsowski przypadkowo dowiaduje się o nieprzeciętnych umiejętnościach nastolatka postanawia zaprosić go do rodzinnej posiadłości w malowniczej wsi Bejgoła w okolicach Wilna. W starym dworku dzieją się dziwne, niewytłumaczalne zdarzenia. Wszystko zaczęło się od wizyty pewnego Francuza, który zwiedzając ziemski majątek szczególną uwagą zwracał na drzwi o znikomej wartości estetycznej. Od tego czasu pod osłoną nocy z dworku regularnie znikają drzwi do pomieszczeń, a nietypowe zachowanie złodziei zaczyna coraz bardziej niepokoić właścicieli. Nastoletni detektyw podejmuje wyzwanie rzucone przez nauczyciela i spędza lato na Wileńszczyźnie, starając się rozwikłać tajemnicę posiadłości. Poznaje tu piękną Wandę o fiołkowych oczach i jego serce zaczyna mocniej bić. Szykują się naprawdę niezapomniane wakacje!

Mikołajek  i  jego koledzy, tak  samo  jak większość dzieci w ich wieku, chodzą do szkoły i odrabiają lekcje, a w wolnym czasie bawią się i wygłupiają na całego. Mikołajek zawsze potrafi znaleźć sposób na zbrojenie czegoś, a nowe szalone pomysły stale wpadają mu do głowy.

Dzień Chłopaka

 


Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się zapewne z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców.

Z tej okazji zapraszam również do biblioteki po książki z chłopakami w roli głównej.  Książka to dobry, a wręcz znakomity prezent na Dzień Chłopaka.







Międzynarodowy Dzień Tłumacza


30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza
 Święto jest okazją do podkreślenia roli tłumaczy w promowaniu różnorodnych kultur, literatury i jej dzieł we wszystkich krajach świata.
Wszystkim Tłumaczom składamy najlepsze życzenia! 

środa, 29 września 2021

Dzień Głośnego Czytania


    To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Przez cały dzień głośno czytaliśmy dzieciom najpiękniejsze baśnie i legendy. Czytaliśmy min. Legendę o Smoku Wawelskim, Toruńskie pierniki, Wars i Sawa, Szewczyk  Dratewka oraz baśnie Brzydkie kaczątko, Trzy małe świnki, Czerwony Kapturek. W naszej bibliotece szkolnej i na jej stronie internetowej można było obejrzeć wystawę książek najpiękniejsze baśnie i legendy z całego świata.

    Pasję do czytania należy zaszczepić od najmłodszych lat, ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Czytajmy więc wszędzie cicho i głośno.






Dlaczego warto czytać dziecku ?


 

Dlaczego warto czytać dzieciom?

 


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dziś obchodzimy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania .


Rocznica urodzin Janiny Porazińskiej


Janina Porazińska (1882-1971) – autorka książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielka „Płomyka”. Przypomnijmy sobie jej utwory: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

Książki Pisarki czekają na Was w bibliotece.

 








wtorek, 28 września 2021

Jesień


 

O jabłkach ...

 


O jabłkach ...





 

Światowy Dzień Jabłka

 


JABŁKO. Można mówić  o nim wiele. Pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach a może jabłko z wiersza J. Brzechwy.