SP w Krasnosielcu

wtorek, 26 kwietnia 2016

Z książką na wesoło



            Z okazji Światowego Dnia Książki w Bibliotece Szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu w dniu 22 kwietnia 2016r. odbyło się spotkanie z pisarką Panią Agnieszką Frączek. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas; II, III i IV.
 Podczas spotkania pisarka czytała  fragmenty swoich m. in.: Zielono mi, Kotostrofy, Byk jak byk, Jedna literka, a zmiana wielka, Rany Julek!.  Bawiła się z dziećmi najczęściej popełnianymi błędami językowymi. Wykorzystała wiele ciekawych przykładów wziętych z codziennego życia.   Dzieci zastanawiały się nad wyrazami wieloznacznymi, których w języku polskim jest bardzo dużo. Autorka pytała co to jest kawka? Napój czy ptak z dziobem i skrzydłami? A pączek? Czy wszystkie pączki są słodkie i polane lukrem? Do czego służy kanapka? Jedzenia czy siedzenia?

 W interesujący sposób opowiedziała jak powstaje książka, zwróciła uwagę na pracę ilustratora książek, że  czytany tekst  można lepiej zapamiętać właśnie dzięki ciekawym ilustracjom.   Na spotkaniu nie zabrakło też licznych pytań zadawanych przez dzieci  dotyczących zarówno pracy jak i życia prywatnego pisarki ,  na które chętnie odpowiadała. Miła atmosfera, wesoła zabawa i pełne humoru wiersze z pewnością na długo pozostaną w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania był czas na autografy i dedykacje do książek, z którymi dzieciaki przyszły na spotkanie.












poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Piszą o nas


  

Na stronie - www.biblioteki-szkolne.blogspot.com/2016/04/psie-troski-w-krasnosielcu.html 

przeczytacie o spotkaniu z Tomem Justyniarskim w naszej bibliotece.

czwartek, 21 kwietnia 2016

Agnieszka Frączek


Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010).
W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Struś na cisie i inne fisie). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
Mieszka w Warszawie z mężem Michałem, córką Weroniką, wyżlicą Lotką i stadem kotów.
 www.wyd-literatura.com.pl


 Polecamy książki naszego gościa dostępne w naszych zbiorach.
 



       

środa, 20 kwietnia 2016

Tom Justyniarski i spotkanie autorskie

        W dniu 18 kwietnia 2016r. w Bibliotece Szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu odbyło się spotkanie z Tomem Justyniarskim - rzecznikiem prasowym  Towarzystwa Ochrony Zwierząt w Rzeczypospolitej Polskiej,  pisarzem, podróżnikiem.
W klimat spotkania  wprowadziła naszych uczniów wystawa książek ze zbiorów naszej biblioteki – Zwierzęta w literaturze a także głośne czytania i zajęcia z  książką Psie troski.
Na spotkanie z dziećmi  pisarz przyjechał ze swoim pieskiem Lusią, który mu zawsze towarzyszy w spotkaniach z dziećmi.
Spotkanie było nie tylko lekcją przyrody ale przede wszystkim lekcją uczącą miłości do zwierząt, kochaniu ich i dbania o nie, jak o członków rodziny. Pisarz przekazał najmłodszym trzy istotne spostrzeżenia, które uwzględnia podczas pisania swoich książek: zwierzęta są naszą rodziną, zwierzęta to nie przedmiot ani rzecz, zwierzęta mówią swoim językiem. Zachęcał uczniów do przeczytania jego książek oraz do zastania obrońcą zwierząt. Na koniec spotkania można było  uzyskać autograf pisarza z dedykacją dla siebie i swojego zwierzątka.. Była to wspaniała lekcja, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

        W podziękowaniu za spotkanie autor otrzymał album Nasze Zwierzaki, który powstał z rysunków wykonanych przez uczniów klas II b, III a i IV b.



















wtorek, 12 kwietnia 2016

12 kwietnia - Dzień Czekolady



Niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat, w coraz bardziej wymyślnych odsłonach: to już nie tylko ciastka, batony czy lody, ale również piwo, mydło czy nawet masaż. Trudno się dziwić temu szaleństwu – w końcu czekolada w bardzo długo czekało na światowe odkrycie. Co prawda, specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się już Majowie i Aztekowie, ale ziarna kakaowca dopiero w XV wieku przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb z jednej ze swoich wypraw. Następnie minąć musiało kilkaset lat, zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady. Co więcej, oprócz tego, że jest pyszna, czekolada spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju, co doceniają zwłaszcza kobiety. Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie.
 http://www.kalbi.pl/dzien-czekolady


Zachęcamy do lektury !!!


poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Tom Justyniarski


 Pracował jako rzecznik prasowy Miasta st. Warszawy (na Pragę Płd) oraz Straży dla Zwierząt w Polsce.
Wykładał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego na specjalizacji Marketing medialny i Public Relations.
Współautor i pomysłodawca książki - bestsellera "Poznaj Męskie Sekrety". Autor książek "Psie troski", " Mój przyjaciel bocian".    Pomysłodawca pierwszego w Polsce Okienka Życia dla zwierząt. Podróżnik (zwiedził ponad 65 krajów świata).

Trener prowadzący szkolenia z zakresu: wystąpień publicznych, sztuki prezentacji, zarządzania procesem sprzedaży, zwiększania sprzedaży, sprzedaży sugestywnej, budowania więzi z klientem, obsługi klienta, asertywności, zarządzania czasem, negocjacji (również windykacyjnych), budowania zespołu, efektywnego przywództwa i efektywności osobistej.