SP w Krasnosielcu

piątek, 18 marca 2016

EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU


     Dzięki mózgowi widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Według naukowców wykorzystujemy jednak zaledwie 10% możliwości, jakie nasz mózg nam daje. Dla prawidłowej i wydajnej pracy mózgu ważne jest aby właściwie o niego dbać. Mózg lubi więc ruch oraz tlen, lubi też sen i dobre odżywianie.
Mózg lubi również wodę - bo głównie z niej się składa. Szkodzi mu alkohol, cukier, narkotyki i brak bodźców. Niekorzystnie na nasz mózg wpływa również brak dobrego humoru! Gdy wykonujemy codzienne, rutynowe czynności, nasz mózg się „rozleniwia". Wskazane jest zatem by dostarczać mu intensywnych bodźców. Sprawi to, że będzie pracował na „wysokich obrotach".
Mózg lubi być też stymulowany, zachęcany do pracy także poprzez kontakt z tekstem.
Najnowsze badania z użyciem magnetycznego rezonansu jądrowego, przeprowadzone w Uniwersytecie Stanforda (USA) pokazały, że literatura korzystnie wpływa na mózg, ale dzieje się to w niespodziewany sposób. Podczas czytania aktywne są ośrodki, odpowiedzialne za koncentrację, co jest dosyć oczywistym wynikiem.
Uczeni zaobserwowali jednak dużo więcej – podczas czytania dla przyjemności aktywne były inne obszary niż kiedy badani próbowali analizować informacje zawarte w tekście. Wystarczyła zmiana nastawienia do tekstu. Co równie istotne, w obu przypadkach mózg pracował na pełnych obrotach, uruchamiając, a przez to ćwicząc obszary różnego rodzaju.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do lektury książek z naszych zbiorów.




     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz