SP w Krasnosielcu

poniedziałek, 21 marca 2016

Zaczytaj się na świeta

Zbliża się wiosenna przerwa świąteczna przed Wami trochę wolnego czasu. Polecamy - zaczytaj się tej wiosny, świątecznie się zaczytaj!!!!!


  Kolejne książki z serii Tappi i przyjaciele. Zapraszamy do Szepczącego Lasu, przeżyjesz tu niesamowite przygody i poznasz nowych przyjaciół. Każda książka zawiera dziesięć całkiem nowych przygód Tappiego.
Kolejna książka z serii Zaopiekuj się mną. Buba to śliczny szczeniak rasy beagle. Suczka jest jednak trochę niepokorna i nieposłuszna. Agnieszka bardzo szybko zakochuje się w Bubie, jednak piesek sprawia coraz więcej problemów.

Alek Topa to zwyczajny chłopak. Nie licząc faktu, że zalicza wtopę za wtopą i ma denerwującego kumpla, który zawsze widzi jasną stronę życia. Nawet jeśli ta strona jest czarna.

 Kolejne książki z serii Królewna Lenka. Jak rezolutna Lenka poradziła sobie z opieką nad nowym przyjacielem. Nocne potwory, tajemnicze szmery, szelesty i cienie na ścianach i wiele innych niesamowitych przygód Lenki.
 Zuzia marzy o noskawerze. Oryginalnym, pachnącym, takim, jaki ma Jackson Beever. I połowa dziewczyn z klasy. Kiedy dostaje go pod choinkę od babci - jest w siódmym niebie!


Światowy Dzień Poezji



Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
Dzień Poezji był kiedyś obchodzony 5 października. W drugiej połowie XX wieku społeczność światowa zaczęła go obchodzić 15 października, w dniu urodzin Wergiliusza , wybitnego poety starożytnego Rzymu. Tradycja obchodów tego święta w październiku utrzymuje się w wielu krajach, czasem w innym dniu lub w listopadzie.
W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie kwiecień jest miesiącem poezji (ang. National Poetry Month).




piątek, 18 marca 2016

EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU


     Dzięki mózgowi widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Według naukowców wykorzystujemy jednak zaledwie 10% możliwości, jakie nasz mózg nam daje. Dla prawidłowej i wydajnej pracy mózgu ważne jest aby właściwie o niego dbać. Mózg lubi więc ruch oraz tlen, lubi też sen i dobre odżywianie.
Mózg lubi również wodę - bo głównie z niej się składa. Szkodzi mu alkohol, cukier, narkotyki i brak bodźców. Niekorzystnie na nasz mózg wpływa również brak dobrego humoru! Gdy wykonujemy codzienne, rutynowe czynności, nasz mózg się „rozleniwia". Wskazane jest zatem by dostarczać mu intensywnych bodźców. Sprawi to, że będzie pracował na „wysokich obrotach".
Mózg lubi być też stymulowany, zachęcany do pracy także poprzez kontakt z tekstem.
Najnowsze badania z użyciem magnetycznego rezonansu jądrowego, przeprowadzone w Uniwersytecie Stanforda (USA) pokazały, że literatura korzystnie wpływa na mózg, ale dzieje się to w niespodziewany sposób. Podczas czytania aktywne są ośrodki, odpowiedzialne za koncentrację, co jest dosyć oczywistym wynikiem.
Uczeni zaobserwowali jednak dużo więcej – podczas czytania dla przyjemności aktywne były inne obszary niż kiedy badani próbowali analizować informacje zawarte w tekście. Wystarczyła zmiana nastawienia do tekstu. Co równie istotne, w obu przypadkach mózg pracował na pełnych obrotach, uruchamiając, a przez to ćwicząc obszary różnego rodzaju.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy do lektury książek z naszych zbiorów.




     

środa, 16 marca 2016

Zbliżają się święta !


  
Poczuj atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przyjdź do Biblioteki Szkolnej
 i obejrzyj wystawę ręcznie wykonanych kartek wielkanocnych.
 Zapraszamy!!!










wtorek, 15 marca 2016

Moja ulubiona baśń H. Ch. Andersena



W dniu 4 marca 2016 roku odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego Moja ulubiona baśń H. Ch. Andersena  zorganizowanego  przez Bibliotekę Szkolną i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej.
Nagrodzone zostały następujące osoby:
- Kinga Dębek z kl. I a,
- Krzysztof Koterwas  z kl. II a,
- Wiktoria Kosut z kl. II b,
- Anna Kaszuba z kl. IV a,
- Sylwia Skoroda z kl. IV b,
- Magdalena Sobocińska z kl. IV b,
- Maja Chełchowska z kl. I b,
- Julia Kołodziejczyk z kl. II a,
- Natalia Chodkowska z kl. II a,
- Maria Kaczorek z kl. IV b,
- Przemysław Chodkowski z kl. IV a.
Wyróżnione zostały  następujące osoby:
- Ewa Gałązka z kl. III a,
- Aleksandra Kuprajtys z kl. III a,
- Małgorzata Kossakowska z kl. IV b,
- Zuzanna Załęska z kl. IV a,
- Liliana Sierak z kl. VI b,
- Rafał Rekosz z kl. V b,
- Radosław Ochtera z kl. Va
- Zuzanna Załęska z kl. IV a.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszych konkursach.

Dobre maniery


       Dnia 14 marca 2016r. obchodziliśmy w Bibliotece Szkolnej Publicznej Szkoły   Podstawowej w Krasnosielcu  - Dzień Dobrych Manier. Tego dnia w klasach : II b , III a i III b  zostały przeprowadzone zajęcia  na temat dobrych manier i  kulturalnego zachowania. Spotkania rozpoczęły się menuetem – tańcem dworskim , który odtańczono wraz z Jego Wysokością Królem Andrzejem I  Zaczytanym. Kroków tańca uczniów klas trzecich nauczyła jak zawsze niezastąpiona Pani Agnieszka Gałązka. Następnie dzieci wysłuchały  bajki  O mądrej Księżniczce, szukającej uprzejmego młodzieńca , znającego zasady dobrego wychowania. Czytaliśmy też fragmenty książek – Bon czy ton, savoir – vivre dla dzieci Grzegorza Kasdepke i Etykietnik towarzyski Kubusia Puchatka. Poznawaliśmy sposoby pozdrawiania w innych krajach. Wszystkim bardzo podobał się sposób Eskimosów – pocieranie nosami, a także powitanie ze słonecznej Hiszpanii – pocałunek w prawy a potem lewy policzek. Uczyliśmy się kiedy używać magicznych słów: proszę, przepraszam, dziękuję.  Całość poprzeplatana była zabawami integracyjnymi: Uściśnij dłoń, Dzień dobry, Kładka czy też Ważne słowa. Jego Wysokość Andrzej I Zaczytany ma nadzieję, że zasady savoir – vivre nie będą obce uczniom naszej szkoły.

    Król Andrzej I Zaczytany