SP w Krasnosielcu

czwartek, 30 czerwca 2022

Cytat na dziś


 

Dolina Issy

 

Jedna z najwspanialszych powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla. Książka napisana przez Miłosza na emigracji i wydana po raz pierwszy w Paryżu w roku 1955 ukazuje pasje młodego bohatera, Tomasza, zdobywającego samotnie wiedzę o świecie.

Utwór Miłosza nie ma typowej, wyrazistej fabuły. Akcja powieści toczy się głównie na Litwie w dolinie zmitologizowanej rzeki Issy.


Wiersze wszystkie

 


Uzupełnione wydanie "Wierszy wszystkich" Czesława Miłosza pozwala prześledzić ewolucję twórczą poety. Przede wszystkim jednak daje możliwość podziwiania wielości gatunków i tonacji, nastrojów i stylów. Takim bogactwem nie obdarzył literatury polskiej nikt poza Miłoszem: to wiersze religijne obok utworów przesyconych zmysłowością i opiewających urodę świata, ocalane od zapomnienia portrety ludzi obok traktatów poetyckich i teologicznych, piosenki i elegijne medytacje obok haiku i zapisów olśnień. W pięknej i mądrej poezji Miłosza rozczytywać się będą pokolenia.

Zniewolony umysł

 


Dzieło Czesława Miłosza to nie tylko znakomita rozprawa z dziedziny politologii i badań nad komunizmem, to literacki traktat albo swoista powieść z kluczem, zawierająca ponadczasową refleksję o kondycji ludzkiej, etyce, wolności i zniewoleniu, wyrastająca jednak z konkretnego i przez to wiarygodnego doświadczenia świadka i uczestnika. Edycja niniejsza jest przedsięwzięciem wyjątkowym: wydawcy udało się namówić autora do skomentowania utworu, do ponownego spojrzenia na wypadki sprzed półwiecza i podzielenia się refleksjami z czytelnikiem.

Rocznica urodzin Czesława Miłosza


Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Rodzinną Europę, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.


środa, 29 czerwca 2022

Gałka od łóżka

 


Powieść przygodowa. Trójka rodzeństwa zostaje obdarowana przez wiejską nauczycielkę pannę Price niezwykłym talizmanem.

Dzięki magicznemu przedmiotowi dzieci mogą przemieszczać się w czasie i odbywać niezwykłe podróże zarówno w przyszłość jak i w przeszłość. Podróże te owocują serią niesamowitych przygód, które czytelnik przeżywa wraz z bohaterami. Daj się porwać Kasi, Karolkowi i Pawełkowi w czarodziejski świat dziecięcej wyobraźni. Serdecznie zapraszamy!

Książka

 


Czytam

 


Książki

 


poniedziałek, 27 czerwca 2022

Gram sobie. Na wakacjach

 

Książeczki aktywnościowe z mnóstwem zadań dla małych bystrzaków.

W środku przykładowe zadania: znajdź różnice, krzyżówka, wykreślanka, połącz kropki, szukanie 5 przedmiotów na ilustracji, sudoku, samodzielne projektowanie, rysowanie po śladzie, dokończ komiks, szukanie pasującego cienia, dobieranie w pary, labirynt, dopasowanie fragmentów ilustracji/puzzle, szukanie drogi, ale też zadania, które dziecko może wykonać samo w domu.

Oprócz zadań bardzo krótkie ciekawostki dopasowane do tytułu (np. o zwierzętach, roślinach, informacje dotyczące poszczególnych państw). Zabawa, ale przemycone elementy edukacyjne (również w samych zadaniach).


Pucio na wakacjach



Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi niezapomniane wakacje na Kaszubach! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy.

Czwarta część przygód Pucia skierowana jest do dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Czas na zabawę związaną z artykulacją, czyli umiejętnością właściwego wymawiania głosek. Książka wspiera rozwój wymowy dziecka oraz pozwoli rodzicom sprawdzić, czy ich pociecha mówi prawidłowo, czy też wymaga profesjonalnego wsparcia logopedycznego. 

Wakacje z duchami

 


Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu.

Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem…

Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!

piątek, 24 czerwca 2022

Lato !!!


 

Zaczytanych wakacji !!!


 

Zakochaj sie w książce !


 

Koniec roku szkolnego 2021/2022

 



Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!

Zachęcamy, by wychowawcy na koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom zabrane w tym celu i dostosowane do wieku dzieci książki.

Oto powieści, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

Biała żyrafa Lauren ST. John

Lotnik  Eoina Colfera

Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk

Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella

Afryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego

Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza

Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)

Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej

Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!

czwartek, 23 czerwca 2022

Jak tata pokazał mi wszechświat

 


Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat. Idą na łąkę. Kiedy Ulf podziwia wszechświat, przyglądając się ślimakowi i źdźbłu trawy, tata irytuje się i każe mu patrzeć w górę. Tata pokazuje Ulfowi gwiazdy i nazywa je po imieniu. Ta wzniosła chwila kończy się jednak dość drastycznie w momencie, gdy tata wdeptuje w psią kupę…

 Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać.

Tato(wie)!

 


Opowieść o tym, że tatowie mogą wszystko… inaczej, co nie znaczy gorzej, ale z pewnością zabawniej!

 Niestraszny im bałagan, znajdą coś dla osłody, z nimi jest i zabawa i czas na przygody. Mają głowy pełne pomysłów i rozwiązań oryginalnych. Oto ojcowie do zadań specjalnych. Znają sposób na nudę, wiedzą, jak bawić się praniem, a codzienne sytuacje stanowią dla nich wyzwanie. Czy obiad czy zakupy - jest niestandardowo, bo każdy tata sprawia, że zawsze jest wyjątkowo.

 "Tato(wie)!” pokazuje, że z tatą nawet najprostsza czynność zmienia się w zadanie specjalne. Idealna książka dla tych, którzy chcą pokazać swoim dzieciom, że każda sytuacja jest okazją do wspólnego spędzania czasu z tatą. Młodzi czytelnicy pokochają nie tylko kreatywne pomysły na rozwiązywanie codziennych problemów, ale i wyjątkowe ilustracje, które sprawią, że czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze!

Po prostu Tata

 


Tata jest dla świata tylko tatą, ale dla swojego dziecka jest całym światem. Ojcowie nie kochają wcale mniej niż mamy, oni są jak mama, tyle że wąsata.

A jak człowiek staje się ojcem? Podobno „trzeba przeczytać dużo książek, mieć przynajmniej jedno dziecko i siłę podobną do boskiej” (Alessandro D'Avenia). 

 W tej książce znajdziecie opowieści o takich ojcach. Jeden z nich wydobył z ruin zawalonej szkoły swojego synka. Malec przeżył, bo wierzył, że tata nie zostawi go samego i – nie zawiódł się. Inny tata pracował w pocie czoła, by zapewnić córce godne życie. A o jeszcze innym syn powiedział: „Niektórzy nie wierzą w superbohaterów, ale oni nigdy nie poznali mojego taty!”.

 Niepotrzebna czapka policyjna czy hełm strażacki, żeby tata został bohaterem. Taki w zwykłych dżinsach i okularach też może nim być. Codziennie. Ten zbiór opowiadań dla dzieci wzruszy niejednego ojca, innym otworzy oczy, jeszcze innych wesprze na duchu. Może zastąpić bajkę na dobranoc i cały zestaw poradników pełnych teorii rodzicielskich. Krystian Hanke, autor projektu „Tatowanie”, dziennikarz Radia 357

Patrz, Madika, pada śnieg!

 


Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki.

 Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta po prezenty pod choinkę. Przed sklepem stoją sanie. Lisabet staje ukradkiem na płozach. Sanie ruszają i pędzą prosto do ciemnego, zimnego lasu. Jak uda jej się wrócić do domu?

Tata

 


Prowadzi mnie przez życie od pierwszego kroku. Zawsze jest obok, gotów mnie wspierać rada i miłością. Mój najukochańszy Tata.

Zapraszamy do wybrania się w sentymentalną podróż przez najważniejsze wydarzenia z życia każdego taty! Wspólnie wspomnicie pierwsze chwile z maluchem, pierwsze spacery i zabawy. To tata zapewnia najlepsze przygody, puszcza latawce i jak nikt zna się na sporcie! To jemu można o wszystkim szczerze opowiedzieć.

Seria "Rodzina" to książki nie tylko dla dzieci. Wzruszający tekst i nastrojowe ilustracje autorstwa Sary Olszewskiej przypomną każdemu, że rodzina jest najważniejszą rzeczą na świecie.

Kuku i super tata

 

Kuku chce zostać superbohaterem. Biega po domu w pelerynie i wydaje z siebie groźne okrzyki. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale Kuku przekonuje się, że ma w domu prawdziwego superbohatera. To jego tata! Ciekawe, jak wygląda jego peleryna?

 To już trzecia książka niezrównanego duetu autorki Moniki Kamińskiej i ilustratora Andrzeja Tylkowskiego. Pierwsza z serii, „Kuku i historia pępka”, została niezwykle ciepło przyjęta przez małych czytelników i ich rodziców, znalazła się również na pokonkursowej liście Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji Ibby.


Tata na miarę

 


Nadzwyczaj zabawna, a przecież poruszająca bardzo trudny temat – poszukiwania „taty na miarę” opowieść o marzeniach małego chłopca o idealnym ojczymie. I o jego miłości do tego wybranego „przyszywanego taty”, który co prawda może nie jest dokładnie jak ten z marzeń (bo któż mógłby być tak idealny jak mama), ale za to… Wszystkich miłośników książek na pewno miło zaskoczy, jak Davide Cali potrafi dwoma zdaniami pokazać rolę książek w wybieraniu „swojego człowieka”!

Tato, zdobądź dla mnie księżyc

 


Monika prosi Tatę o Księżyc. Przecież Tata wszystko potrafi! I rzeczywiście. Tata stara się sprostać zadaniu…

Poetycka opowieść o miłości ojcowskiej, którą napisał i zilustrował niezrównany Eric Carle.

Dzień Ojca

 


Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Anne-Cath. Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.

Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach).

Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz! Zuzanny Orlińskiej.

A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.

wtorek, 21 czerwca 2022

Wielcy kompozytorzy i ich czasy

 


Zakrojona na wielką skalę, panoramiczna historia biograficzna muzyki klasycznej. W każdym rozdziale znajdziemy życie jednego lub kilku kompozytorów, nakreślone na społecznym, politycznym i muzycznym tle ich czasów: m.in. portret Bacha, szacownego mieszczanina, który większość swych utworów napisał wśród prowincjonalnych sporów luterańskiego Lipska; brzydkiego, kłótliwego Beethovena z obsesją na punkcie prania; albo Mozarta, nadmiernie eksploatowane cudowne dziecko, wokół śmierci którego narosło tyle plotek.

Napisana żywym, potocznym, a równocześnie pięknym stylem książka, ozdobiona ponad pięćdziesięcioma barwnymi ilustracjami i licznymi czarno-białymi rycinami, mapami i drzewami genealogicznymi składa się na urzekającą biografię gigantów (mistrzów) europejskiej muzyki i portret czasów, w których przyszło im żyć.

Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie

 


Anna Czerwińska-Rydel opisała, a Józef Wilkoń namalował ten dawno już nieistniejący świat małego Frycka. Sięgając po tę książkę dziecko może więc dzięki dwojgu wspaniałym artystom wraz z nim śmiać się i psocić, przeżywać pierwsze wzruszenia, a dorosły - być może przypomni sobie własne dziecięce marzenia, gdy wszystko było możliwe i może zrozumie tęsknotę, która przebija się przez każdą nutę chopinowskich kompozycji. Polecam więc "Jaśnie Pana Pichona" dużym i małym - tym, którzy znają i kochają tę przepiękną muzykę i tym, którzy dopiero mają ją poznać.

W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim

 


Henryk Wieniawski to największy polski skrzypek, który w wieku ośmiu lat został studentem Paryskiego Konserwatorium. Przez kolejne lata życia nieustannie podróżował po świecie i grał po kilkaset koncertów rocznie. Uwielbiany przez publiczność, przyjmowany brawami, obsypywany kwiatami i prezentami, żył w ciągłej podróży ze skrzypcami.  To o nim jest ta historia.

Święto Muzyki



Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze 21 czerwca, pierwszego dnia lata!

Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.

poniedziałek, 20 czerwca 2022

Małpa w kąpieli

 


Wykrojniki to seria sztywnostronicowych książeczek kochanych przez wszystkie dzieci! Wesołe wierszyki i urocze ilustracje z pewnością zachwycą każdego malucha. Lektura znanych i lubianych wierszy będzie wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców.

Bajki

 


W kolorowej, pięknie ilustrowanej książeczce dla najmłodszych czytelników znajdziemy następujące tytuły bajek Aleksandra Fredry: "Paweł i Gaweł", "Małpa w kąpieli", "Osiołkowi w żłoby dano".

Paweł i Gaweł

 


Oprócz tytułowego „Pawła i Gawła” − z ponadczasowym morałem! – w tomiku jest jeszcze siedem innych pysznych historyjek. Wszystkie w znakomitym, niebanalnym opracowaniu graficznym Adama Pękalskiego: „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Sowa”, „Dwa koguty”, „Zupa z gwoździa”, „O czterech podróżnych” oraz „Wiatr i noc”.

Zemsta

 


Słynna komedia Aleksandra Fredry w czterech aktach to klasyka literatury polskiej. Czy zakochani w sobie młodzi pogodzą zwaśnionych sąsiadów Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka?

Rocznica urodzin Aleksandra Fredry


Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Nie może zabraknąć czytania jego – często nadal aktualnych i bardzo śmiesznych – komedii, wierszy (Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli), czy fragmentów pamiętników Trzy po trzy.

niedziela, 19 czerwca 2022

Przygody Piotrusia Pana

 



Każdy z nas ma swoją Nibylandię - własną, wymarzoną krainę dziecięcej szczęśliwości, do której może wybrać się, kiedy tylko tego zapragnie. Czy mają tam wstęp dorośli? I co dzieje się z naszą Nibylandią, kiedy dorastamy? Odpowiedzi na te pytania szukaj wśród przygód Piotrusia Pana, bohatera, który stał się symbolem dzieciństwa.


James Matthew Barrie

 


19 czerwca 1937 roku zmarł JAMES MATTHEW BARRIE, angielski pisarz, dramaturg i dziennikarz, autor popularnej do dziś książki dla dzieci Przygody Piotrusia Pana, należącej do arcydzieł dziecięcej literatury światowej. 85. rocznica śmierci (ur. 9 V 1860)