SP w Krasnosielcu

środa, 30 czerwca 2021

Zapamiętaj !!!


 

Cytat na dziś

 


Rocznica urodzin Czesława Miłosza

Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, prozaik, eseista, laureat Nagrody Nobla w 1980 r. Warto przedstawić starszym nastolatkom któryś z jego utworów: Poemat o czasie zastygłym, Trzy zimy, Obrachunki, Wiersze, Ocalenie, Traktat moralny, Zniewolony umysł, Dolinę  Issy, Rodzinną Europę, Króla Popiela i inne wiersze, Widzenie nad zatoką San Francisco, Orfeusza i Eurydykę.

Miron Białoszewski – 99. rocznica urodzin

 


Miron Białoszewski jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy - poetą, prozaikiem i dramatopisarzem. Urodził się w 1922 roku w Warszawie. Pracował jako dziennikarz m.in. w "Kurierze Codziennym" i "Wieczorze Warszawy". W świecie literackim zadebiutował w 1955 roku na łamach "Życia Literackiego". Jego tomy poezji takie, jak "Obroty rzeczy", czy "Było i było" pozwoliły mu ugruntować pozycję w świecie literatury. Do największych dzieł zaliczany jest także "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Zmarł w 1983 roku.

wtorek, 29 czerwca 2021

Sławomir Mrożek – 91. rocznica urodzin

 


Sławomir Mrożek – polski pisarz oraz rysownik. Autor satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Jako dramaturg zaliczany do nurtu teatru absurdu.

Ignacy Jan Paderewski – 80. rocznica śmierci

 


Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada?/ 18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.

Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.


Antoine de Saint-Exupéry – 121. rocznica urodzin

 



Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry - francuski lotnik, pisarz i poeta. Na "lotniczym szlaku" - nad Saharą, Andami i Atlantykiem powstały wszystkie jego książki.

Był również korespondentem prasy francuskiej podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zadebiutował "Pocztą na południe", sławę przyniósł mu "Nocny lot" a w 1939 roku napisał są największą książkę"Ziemia, planeta ludzi". W swojej prozie głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku. Podczas wojny brał udział w lotach zwiadowczych nad Francją i w jednej z takich misji zginął. Przedtem napisał piękną opowieść poetycką Mały Książę (1943) oraz rozpoczął pracę nad dziełem życia, traktatem Twierdza. Tej książki nie zdążył dokończyć, ukazała się pośmiertnie w 1948 roku.


niedziela, 27 czerwca 2021

Czytaj !

 


A to ciekawe ???

 


Ernest Hemingway

 

W 1954 roku w Afryce Hemingway przeżył dwie katastrofy lotnicze w ciągu dwóch dni. Podczas pierwszej Hemingway skręcił sobie ramię, a jego żona Mary złamała dwa żebra. Następnego dnia wsiedli do drugiego samolotu, aby szukać pomocy medycznej w Entebbe. Niestety samolot zapalił się na pasie startowym. O śmierci pisarza i jego żony poinformowano na pierwszych stronach gazet. Okazało się jednak, że para przeżyła! Obrażeniom, których doznał Ernest Hemingway w trakcie tych zdarzeń, przypisywano pogorszenie się jego zdrowia fizycznego i psychicznego w późniejszych latach.

CiekawostkiLC

https://lubimyczytac.pl/autor/23120/ernest-hemingway



Krzysztof Kieślowski – 80. rocznica urodzin

 


Krzysztof Kieślowski – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Karierę rozpoczął jako reżyser specjalizujący się w filmach dokumentalnych, jednak w miarę upływu czasu zaangażował się w realizację filmów fabularnych. Sporadycznie podejmował też działalność teatralną.

piątek, 25 czerwca 2021

Czytam


 

Cytat na dziś


 

Wakacyjne bingo ksiażkowe


 

Dzień Smerfa


 

Rocznica urodzin George`a Orwella

 

George Orwell (1903-1950) – angielski pisarz i publicysta, nazywany kronikarzem kultury angielskiej XX wieku, wrażliwy na niesprawiedliwości społeczne, sprzeciwiający się totalitaryzmowi, autor m.in. znakomitych i wizjonerskich książek – do przeczytania z nastolatkami – Folwark zwierzęcy oraz Rok 1984.



Koniec roku szkolnego 2020/2021

 



Niech pożegnanie ze szkołą nie będzie pożegnaniem z książką!

Zachęcamy, by wychowawcy na koloniach, półkoloniach i obozach czytali dzieciom zabrane w tym celu i dostosowane do wieku dzieci książki.

Oto powieści, które doskonale sprawdzą się jako wakacyjna lektura:

       ü  Biała żyrafa Lauren ST. John

ü  Lotnik  Eoina Colfera

ü  Moje Bullerbyn (oraz kolejne części: Kolczyki Selmy, Dziewczynka z fotografii) Barbary Gawryluk

ü  Pies, który biegł ku gwieździe Henninga Mankella

ü  Afryka Kazika, Benedykt i Ja, Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego

ü  Co tam u Ciumków? (oraz pozostałe tytuły z serii), Tajemnica człowieka z blizną Pawła Beręsewicza

ü  Tsatsiki i Mamuśka (i inne tytuły z serii autorstwa Moni Nilsson)

ü  Zielony, Nikt i gadające drzewo Małgorzaty Strzałkowskiej

 Polecamy także ponadczasowe przygodowe powieści Adama Bahdaja, Zdzisława Nienackiego czy Edmunda Niziurskiego!

środa, 23 czerwca 2021

Laurka dla taty

 



Życzenia dla taty

 Dziś Dzień Ojca.💚💚💚  Nie zapomnijcie mocno przytulić się do taty, zgodnie z zasadą, że przytulania nigdy dosyć... 💚💚💚



Co powie tata

 


Dzień Ojca

 


Warto poszukać pięknych i godnych naśladowania sylwetek ojców w literaturze i poczytać o nich – szczególnie chłopcom, którzy kiedyś będą pełnić te funkcje. Polecamy powieści 8+2 i ciężarówka Cathariny Vestly, Lotta z ulicy Awanturników i Madika z Czerwcowego Wzgórza Astrid Lindgren, Zabić drozda Harper Lee, ukazujące sylwetki wspaniałych ojców.

Można też porozmawiać i zilustrować przykładem postaci ojców złych, pogubionych, nieobecnych (jak w Moim drzewku pomarańczowym José Mauro de Vasconcelosa, w Chłopcach z zielonych stawów Jana Izydora Korzeniowskiego czy w opowiadaniach Rajski ptak i Szczęśliwego Nowego Roku Katarzyny Ryrych z tomu Gorzka czekolada…).

Ponieważ coraz więcej jest rodzin patchworkowych, w których ojciec jest obecny w życiu dzieci okazjonalnie lub wręcz z niego znika, poczytajmy książki o takich rodzinach, np. Czacha się buntuje Joanny Jagiełło, Pozłacana rybka Barbary Kosmowskiej czy Wstydu za grosz Zuzanny Orlińskiej. A dla najmłodszych polecamy Tatę na miarę Davide Cali i Anny-Laury Cantone.



poniedziałek, 21 czerwca 2021

Andrzej Sapkowski – 73. rocznica urodzin

 


Andrzej Sapkowski – polski pisarz fantasy, z wykształcenia ekonomista. Twórca postaci wiedźmina. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. W 2012 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.

Święto Muzyki

 



Święto powstało we Francji w 1981 r. jako Fête de la Musique, a obecnie jest obchodzone na całym świecie – zawsze  21 czerwca, pierwszego dnia lata!

Poczytajmy o kompozytorach, muzykach, np. W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim i/lub Jaśnie pana Pichona. Rzecz o Fryderyku Chopinie Anny Czerwińskiej-Rydel. Posłuchajmy muzyki poważnej, ludowej, popularnej, jazzowej, rockowej itp. Wybierzmy się z dziećmi na koncert. Zachęcamy do rozważenia możliwości zapisania zainteresowanego i uzdolnionego dziecka na lekcje muzyki. Nauka gry na instrumencie to bardzo dobra metoda rozwijania wrażliwości i intelektu, ochrona przed złymi wpływami prostackiej masowej kultury oraz nauka dyscypliny i pracowitości, a w przyszłości granie lub tworzenie muzyki to świetny sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz umiejętność, która zjednuje sympatię i uznanie otoczenia.