SP w Krasnosielcu

środa, 30 września 2020

Dzień Chłopaka

 

Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się zapewne z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców.

Chłopaki z bibliotecznych półek czekają na Was! Zapraszamy!!!




wtorek, 29 września 2020

Dzień Głośnego Czytania

            


        To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Myślą przewodnią tegorocznego głośnego czytania była jesień. Przez cały dzień czytaliśmy dzieciom wiersze i fragmenty książek o jesieni m. in.: Razem ze słonkiem. Złota jesień., Jesień Toli, Jesienią, Jesień w klinice małych zwierząt w Leśnej Górce. W naszej bibliotece szkolnej i na jej stronie internetowej można było obejrzeć wystawę książek o jesieni. 

Pasję do czytania należy zaszczepić od najmłodszych lat, ponieważ pełni ono ważną rolę w rozwoju każdego dziecka. Uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Czytajmy więc wszędzie cicho i głośno.




Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 


To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Rocznica urodzin Janiny Porazińskiej



Janina Porazińska (1882-1971) – autorki książek dla dzieci i młodzieży, współzałożycielki „Płomyka”. Przypomnijmy sobie jej utwory: Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Wesoła gromadka, Legendy, Maciuś Skowronek, Smyku, smyku na patyku (wiersze), Kto mi dał skrzydła (o Janie Kochanowskim) czy Szewczyk Dratewka.

poniedziałek, 28 września 2020

Mazowsze serce Polski

 

W najnowszym numerze przeczytacie m. in.:

  • Czarne chmury nad Mazowszem.
  • Policzmy się. 
  • Wielki eksperyment na dzieciach.
  • Jest absolutorium !
  • Przyzwyczajmy się do masek jak do pasów w aucie.
  • Biznes na dwóch kołach.
  • Największy sad Europy.
  • Strażacy w ogniu (po)wyborvzym.
  • Muzeum pod chmurką.
  • Zimowa królowa.
  • Kulturalne Mazowsze.
  • Smaki Mazowsza.
  • Dentysta z aparatem w ... ręku.
  • ...

Nowości z naszych półek

 


Czytam więc jestem!

 


niedziela, 27 września 2020

Jesień ....


 

Światowy Dzień Turystyki



Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają kształtować społeczną świadomość dotyczącą znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008). Z kolei od 1998 roku inne państwo zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom. Właściwie każdemu rządowi zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciąganiu gości z całego świata. W przypadku niektórych krajów biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu – tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Jak się okazuje, to właśnie Europa stanowi światową mekkę turystyki – w 2011 roku przywitała pół miliarda podróżnych. Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są zaś Francja, Stany Zjednoczone i Chiny. Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania. Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego. Grand Tour odbyli między innymi Monteskiusz, Lord Byron, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Stanisław August Poniatowski. Za współczesny odpowiednik Grand Tour uważa się dziś niekiedy tzw. „gap year”, czyli rok przerwy (zwykle) po szkole średniej, który poświęca się na zwiedzenie świata (zwykle przed rozpoczęciem studiów).

Można też podróżować czytając. Książki czekają na Was w naszej bibliotece.





sobota, 26 września 2020

Podróże


 

Europejski Dzień Języków

Europejski Dzień Języków (EDJ; ang. European Day of Languages, fr. Journée européenne des langues) – międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.

 Święto zostało ustanowione przez Radę Europy, z siedzibą w Strasburgu, w 2001 roku – na zakończenie zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO Europejskiego Roku Języków.

Z okazji święta organizowane są liczne wydarzenia – imprezy dla dzieci, okolicznościowe programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. W poszczególnych państwach obchody są koordynowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe. Poszczególne wydarzenia organizowane są przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe, szkoły i biblioteki.

 Celami święta są przede wszystkim:

- ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;

- propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;

 -  propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.