SP w Krasnosielcu

wtorek, 31 marca 2020

OCZYwisty wybór.

 


Dbanie o siebie w tym trudnym czasie jest bardziej niż ważne.
Podpowiadamy o czym należy pamiętać w okresie epidemii!

Unikaj pocierania i dotykania oczu. Wirusem można zarazić się również przez oczy.
Suchość oczu może wzmagać chęć ich pocierania, dlatego rozważ zastosowanie kropli nawilżających. Pozwoli to ograniczyć odruch pocierania swędzących oczu.
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, tymczasowo zamień je na okulary korekcyjne. Mogą stanowić dodatkową barierę ochronną.
Stosuj się do zaleceń personelu medycznego, a jeśli masz możliwość, zaopatrz się w niezbędne produkty lecznicze.

A ponadto pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zasad:
️ Często i przez min. 30 sekund myj ręce używając mydła i wody.
️Kiedy kaszlesz lub kichasz zakrywaj usta i nos.
️Zachowaj odstęp min. 1,5 metra od osób, które kichają i kaszlą.
️Unikaj dotykania dłońmi twarzy, oczu, ust.
️Jeśli nie musisz – nie spotykaj się z innymi osobami!

poniedziałek, 30 marca 2020

Zabawa!


 Brakuje Ci pomysłów na kreatywną zabawę z dziećmi? Gra planszowa to zawsze dobre rozwiązanie.

W grze występują 4 gatunki australijskich zwierząt. Układasz płytki na swoich planszach tworząc łąki przecięte wodą. Starasz się stworzyć łąki z jak największą liczbą zwierząt danego gatunku.

ZAMÓW  na stronie https://turl.pl/Dziobaki

 Masz swoją ulubioną planszówkę? Jaką polecasz?

niedziela, 29 marca 2020

Próbny egzamin ósmoklasisty



Od 30 marca do 1 kwietnia Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią wszystkim zainteresowanym szkołom materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego). Więcej informacji  https://bit.ly/2JcJeLc #egzamin #egzaminósmoklasisty

Stres...


czwartek, 26 marca 2020

Książki

 www.legimi.pl
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

środa, 25 marca 2020

Stare księgi

Znalezione obrazy dla zapytania: psałterz floriański


www.polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Spotkania z pisarzami

#NieZostawiamCzytelnika

W najbliższym czasie odbędą się na FB spotkania z autorami, organizowane m.in. przez Magdalena Witkiewicz OfficialUnia LiterackaAgencja autorska "Opowieści"


👉 26 marca (czwartek)
🕰 18:00
📗 Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński....
🔗 facebook.com/witkiewicz/
📕 Bianka Rolando
🔗 facebook.com/bianka.rolando
🕰 19:00
📘 Robert Maciąg
🔗facebook.com/agencjaopowiesci
👉 27 marca (piątek)
🕰 18:00
📙 Małgorzata Gutowska-Adamczyk
🔗 facebook.com/Małgorzata-Gutowska-Adamczyk-167983189890477/
🕰 19:00
📗 Marcelina Szumer-Brysz
🔗facebook.com/agencjaopowiesci
👉 28 marca (sobota)
🕰 18:00
📕 Justyna Czechowska
🔗 facebook.com/justyna.czechowska
👉 29 marca (niedziela)
🕰 18:00
📘 Marta Guzowska
🔗 facebook.com/Marta.Guzowska.autorka
👉 30 marca (poniedziałek)
🕰 18:00
📔 Magdalena Witkiewicz,
📔 Agnieszka Olejnik,
📔 Krystyna Mirek,
📔 Magda Kordel
🔗 facebook.com/events/4255259371166082/

poniedziałek, 23 marca 2020

Lektury



lektury.gov.pl

          Biblioteka, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi - lektur starczy bowiem dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba będzie zwracać do biblioteki. Niemożliwe? Taką bibliotekę  można znaleźć w Internecie na platformie lektury.gov.pl.

niedziela, 22 marca 2020

Ul z książkami





UL z książkami – harmonogram spotkań
Nasz UL, jak obiecaliśmy, bzyka i brzęczy do końca epidemii, prezentujemy plan wirtualnych spotkań autorskich na kolejny tydzień. Codziennie o 18:00 literatki i literaci specjalnie dla Was czytają, rozmawiają, wygłupiają się i walczą z problemami technicznymi.
Zaczynamy też „Pszczółki książkowe”, czyli weekendowe spotkania dla dzieci. Zapraszamy w soboty i niedziele przed komputery na jedyną w swoim rodzaju wieczorynkę literacką!
Jeśli przegapicie spotkania na żywo, to wszystkie nagrania lądują na naszej stronie Unia Literacka, już możecie tam obejrzeć poprzednie spotkania, a do tej pory występowali: Zygmunt Miłoszewski, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Dehnel, Urszula Zajączkowska, Michał Rusinek, Kaja Malanowska i Marcin Szczygielski.

Występy oczywiście darmowe, ale jeśli  ktoś może i chce, to cały czas prowadzimy zrzutkę dla koleżanek i kolegów najbardziej dotkniętych przez epidemię: https://zrzutka.pl/7y7brm

Poniedziałek 23.03 – Ziemowit Szczerek
facebook.com/ziemowit.szczerek
Będzie fragment mojej nowej powieści pt. „Cham z kulą w głowie”. To nieklasyczny, ale jednak noir kryminał, który dzieje się niby w naszych czasach, ale w innej rzeczywistości. Takiej, w której Alianci udzielili Polsce pomocy w 1939 roku, Niemcy zostały pokonane, nie doszło do eskalacji II wojny światowej, przedwojenna Polska (i Warszawa) dotrwały do naszych czasów, a powojenny ład europejski ustawiono zupełnie inaczej, niż w naszej linii czasowej.
Wtorek 24.03 – Sylwia Chutnik
facebook.com/Sylwia.Chutnik
Będę czytała fragmenty swojej nowej powieści, której NIE PISZĘ, bo utknęłam i wydawczyni już dawno by mnie poćwiartowała, gdyby nie obecna sytuacja. Jeśli w trakcie czytania przejdę załamanie nerwowe, to zacznę czytać nowe opowiadanie. W każdym razie będzie ostro.
Środa 25.03 – Mikołaj Grynberg
facebook.com/profile.php?id=1543685858
Przeczytam kilka opowiadań z nowego zbioru pt. „POUFNE”. Chciałem wreszcie napisać weselszą książkę, ale chyba tym razem znowu się nie udało. Zbieram materiał do kolejnej, która będzie taka, że po prostu boki zrywać.
Czwartek 26.03 – Bianka Rolando
https://www.facebook.com/bianka.rolando.
Przeczytam parę fragmentów najnowszej książki „Stelle”. Będę opowiadać o gwiazdozbiorach wiosennych i spróbuję je dla was narysować w trakcie spotkania. Zapraszam serdecznie.
Piątek 27.03 – Małgorzata Gutowska-Adamczyk
facebook.com/Małgorzata-Gutowska-Adamczyk-167983189890477/
Serdecznie zapraszam na korona party do osiedla Sielanka! Lokalsi i imigranci spotykają się w najsympatyczniejszym z warszawskich osiedli, aby budować więzi sąsiedzkie. Nie szczędząc sił i środków aktorskich przeczytam początkowy fragment, starając się wprowadzić Czytelników w sielankowy nastrój.
Sobota 28.03 – Pszczółka Justyna Czechowska
facebook.com/justyna.czechowska
Tłumacz też autor! Zapraszam do świata prywatnego detektywa T. Sventona, który objada się psysiami (bo sepleni) i podróżuje latającym dywanem. Ta klasyka szwedzkiego kryminału powinna wciągnąć i rozbawić także niejednego rodzica.
Niedziela 29.03 – Pszczółka Marta Guzowska
facebook.com/Marta.Guzowska.autorka
Lubicie rozwiązywać zagadki? Ja uwielbiam, dlatego napisałam serię książek „Detektywi z Tajemniczej 5”. Zapraszam Was do wspólnej, przedpremierowej lektury najnowszego tomu i rozwiązywania zagadki... ducha Chopina.

Światowy Dzień Wody



World Water Day ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Jako powód podano fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.



sobota, 21 marca 2020

Międzynarodowy Dzień Poezji

To święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.





piątek, 20 marca 2020

Publio - darmowe ebooki

Znalezione obrazy dla zapytania: ebooki

www.publio.pl


Publio to księgarnia internetowa. Oeruje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

Lektury

Znalezione obrazy dla zapytania: wolne lektury

www.wolnelektury.pl

Znana i lubiana , całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele lektur szkolnych. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w  tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji ( smartfony Android i iPhone ). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.


Świerszczyk dla dzieci


 

 Trwa nasz kolejny konkurs z okazji 75 urodzin Świerszczyka!
Zadanie konkursowe polega na narysowaniu pisanki (lub pisanek), którą mógłby stworzyć Bajetan lub inny bohater czy bohaterka ze „Świerszczyka”.

Uwaga!  Ze względu sytuację, w której się wszyscy znaleźliśmy i wynikające z niej ograniczenia, informujemy, że udział w konkursie ─ na równorzędnych warunkach z przesłanymi pocztą ─ mogą również brać prace, które zostaną dostarczone w formie zdjęcia.
Zdjęcia prac prosimy wysyłać na adres: swierszczyk@nowaera.pl
 Koniecznie trzeba też załączyć zdjęcie lub skan wypełnionego i podpisanego formularza konkursowego ─ do pobrania ze strony: https://swierszczyk.pl/konkurs
 Szczegóły konkursu znajdziecie w marcowym Świerszczyku lub na stronie: https://swierszczyk.pl/konkurs

środa, 18 marca 2020

Europejski Dzień Mózgu


W roku 2020 Europejski Dzień Mózgu przypada na 18 marca (środa). Jak ważna jest sprawna mózgownica nie trzeba nikogo przekonywać. Europejczycy Dzień Mózgu świętują od 1998 roku, a jego celem jest propagowanie wiedzy o funkcjonowania naszego układu nerwowego.



Kanał edukacyjny TVP

Grafika na ciemnoniebieskim tle. Po lewo zdjęcie dziewczynki z tabletem, a po prawo tekst na białym tle: Pierwszy kanał edukacyjny TVP przy współpracy z MEN – codziennie 9:00-13:00 na vod.tvp.pl.


Każdego dnia, na stronie tvp.vod.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Na początek Telewizja Polska proponuje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
W czwartek, 19 marca br. podczas wirtualnych zajęć w Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci i młodzież będą mogli m.in. porównać zdjęcia okolic Dworca PKP Śródmieście wykonane w czasie Powstania Warszawskiego z fotografiami zrobionymi tuż po wojnie, poznać historię Szpitala Ujazdowskiego, który odegrał ważną rolę podczas Powstania, czy poznać sylwetkę Eugeniusza Lokajskiego – słynnego fotografa powstańczej Warszawy. Ważnym elementem lekcji on-line będą spotkania z ekspertami i wolontariuszami muzeum, a także ze świadkami historii, m.in. Anną Trzeciakowską.
W ramach nowego pasma edukacyjnego eksperci z Muzeum Powstania Warszawskiego wyczerpująco opowiedzą o wybranych zagadnieniach z historii. Wyjaśnią m.in. co robiły dzieci podczas Powstania, jak działała Poczta Harcerska i na czym polegała rola sanitariuszek. Posłuchają o pomocy lotniczej w czasie Powstania – o zrzutach, siłach lotniczych USA i Wielkiej Brytanii oraz przeanalizują mapy lotnicze. Chętni będą mogli wirtualnie wejść do repliki kanału, którym ewakuowali się powstańcy, a także dowiedzieć się, jakie było uzbrojenie żołnierzy. Pojawi się również opowieść o grze planszowej „Hodowla zwierzątek”, której jedyny zachowany w całości egzemplarz prezentowany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Internetowe pasmo edukacyjne dostępne codziennie w godzinach 9.00-13.00 na stronie vod.tvp.pl. Zapraszamy!


wtorek, 17 marca 2020

E- podręczniki

Znalezione obrazy dla zapytania: e podręczniki

Zachęcamy wszystkich uczniów do korzystania z e-podręczników. Są to bezpłatne materiały do nauki z wielu przedmiotów od klasy I do VIII.