SP w Krasnosielcu

czwartek, 29 listopada 2018

Andrzejki


Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.



Andrzejkowe wróżby:
  • Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.
  • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
  • Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta, której but pierwszy dotarł do progu, miała jako pierwsza wyjść za mąż.
  • Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
  • Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
  • Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).
  • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce) .

Więcej o zwyczajach i obrzędach dowiesz z książek z naszej biblioteki:

 




wtorek, 27 listopada 2018

Mazowsze serce Polski


Nowy numer już w naszej bibliotece, a w nim m. in.:
  • O tym się mówi - miesiąc na Mazowszu,
  • Zwierzak na receptę,
  • Kulturalne Mazowsze,
  • Złota dama,
  • Smaki Mazowsza,
  • Wiersze czytelników.



poniedziałek, 26 listopada 2018

Dzień Misia w naszej szkole






Podsumowanie bibliotecznych konkursów



W dniu 23 listopada 2018r. zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach organizowanych przez Bibliotekę Szkolną - konkurs plastyczny Polskie krajobrazy i plastyczno literacki Dalsze przygody Gangu Słodziaków. Poniżej fotogaleria z wręczania nagród.

  







Pasowanie na czytelnika !




W  dniu  23 listopada 2018 r.  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu   odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej. Na tej uroczystości obecni byli uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami, wicedyrektor  Szkoły Podstawowej pani Anna Kardaś oraz dyrektor Publicznej Biblioteki Samorządowej pani Krystyna Wierzbicka-Rybacka. Zaszczycił nas także swoimi odwiedzinami Jego Wysokość Król Andrzej I Zaczytany, Książkowa Wróżka Oliwka i najważniejszy gość  Pluszowy  Miś. W tym dniu bowiem świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
 Książkowa Wróżka i Miś  zapoznały pierwszaki z biblioteką m. in. jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić czytając, w jakich godzinach czynna jest nasza biblioteka. Następnie uczniowie klas pierwszych  mieli do wykonania sporo misiowych zadań np. układanie misiowych puzzli i odgadywanie  zagadek. Miś czy nie Miś to kolejna konkurencja podczas której, spośród różnych przedmiotów z zawiązanymi oczami dzieci musiały wyszukać pluszaki. Rozpoznawali  piosenki o słynnych misiowych gwiazdach filmowych,  był też spacer po linie z misiem na rękach. Dla publiczności  przygotowaliśmy z kolei test ze znajomości niedźwiedzich obyczajów i wspólne pląsy.
Potem pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie, że będą kochać książki i dbać o nie. Następnie p. Anna Kardaś  i p. Krystyna Wierzbicka - Rybacka dokonały pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników  naszej szkolnej  biblioteki. Każdy pierwszak na pamiątkę otrzymał kolorową zakładkę, lizaki, listy do rodziców oraz listę próśb książki.