SP w Krasnosielcu

niedziela, 30 września 2018

Dzień Chłopaka


Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. W Polsce jest to święto nieco bardziej popularne od Dnia Mężczyzn, co wiąże się zapewne z popularyzacją idei równości płci i większej aktywności ze strony kobiet, które dzięki niemu zyskują pretekst do okazania swojej sympatii dla chłopców.

Z tej okazji zapraszam również do biblioteki po książki z chłopakami w roli głównej.  Książka to dobry, a wręcz znakomity prezent na Dzień Chłopaka.





piątek, 28 września 2018

Dzień Głośnego Czytania z Gangiem…




O wczesnym poranku, bo tuż po godzinie ósmej uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu w piątek 28 września 2018 roku zaczęli świętować Dzień Głośnego Czytania. W tym roku motywem przewodnim naszego czytania były przygody niesfornych zwierzaków z Gangu Słodziaków, czyli: lisa Lucka, bobra Borysa, sowy Zosi, jeża Jerzyka, zajęczycy Zuzi i rysia Rysia.
Odwiedził nas leśnik pan Jakub Dudek,  który opowiadał o swojej  pracy. Spotkanie zaczęliśmy od przeczytania wstępu do książki Co się stanie na leśnej polanie, czyli gang Słodziaków Renaty Piątkowskiej,  rozdział ten  przeczytali Pan Leśnik i Andrzej Sierak – nauczyciel-bibliotekarz. Leśnik opowiadał o zwierzętach żyjących w lesie, o ich zwyczajach. Razem szukaliśmy podobieństw pomiędzy bohaterami książki ze zwierzętami żyjącymi w lesie. Były konkursy z wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, dobre odpowiedzi Pan Leśnik nagradzał opaskami odblaskowymi, zakładkami i gadżetami o tematyce leśnej. Nasze spotkanie rozweselały piosenki: Spacer po lesie, Co u Słodziaków,  Choć poznaj Gang Słodziaków.
W bibliotece szkolnej z kolei czytaliśmy przez cały dzień fragmenty z książek o zwierzętach m. in.:  Sowa ptak nocny, Psie troski, Zwierzęta budują, Puc, Bursztyn i goście. Na czytelników czekały tez numery czasopisma Echa leśne , w których oprócz ciekawych artykułów można obejrzeć zdjęcia zwierząt leśnych mieszkańców naszych lasów.






poniedziałek, 24 września 2018

Już jesień !!!


Jesienią

Jesienią, jesienią
sady się rumienią:
czerwone jabłuszka
pomiędzy zielenią.
Czerwone jabłuszka,
złociste gruszeczki,
świecą się jak gwiazdy
pomiędzy listeczki.
- Pójdę ja się, pójdę
pokłonić jabłoni,
może mi jabłuszko
w czapeczkę uroni!
- Pójdę ja do gruszy,
nastawię fartuszka,
może w niego spadnie
jaka śliczna gruszka!
Jesienią, jesienią
sady się rumienią;
czerwone jabłuszka
pomiędzy zielenią.

                                                                               Maria Konopnicka



czwartek, 20 września 2018

O Słodziakach !!!


W naszej bibliotece są już książki o przesympatycznych Słodziakach. Zapraszamy do lektury.

Renata Piątkowska - Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków

poniedziałek, 17 września 2018

Poznaj Gang Słodziaków !!!


Jeż Jerzyk
Dla przyjaciół Jurek. Ciekawski, nieco uparty, ale łagodny i lubiany kolega.


Ryś Rysio
Marzyciel, lubi wygrzewać się w słońcu, a gdy zaśnie głośno chrapie.



Lis Lucek
Rudy elegancik z wyjątkowo piękną kitą. Niezły spryciarz i świetny myśliwy.



Bóbr Borys
Lubi pływać i nurkować. Marzy o tym żeby latać.



Sowa Zosia
Przyjaciele uważają, że jest najmądrzejsza w lesie, a ona całkowicie się z tym zgadza.



Zając Zuzia
Mała, ale o wielkim serduszku.





niedziela, 16 września 2018

O książce, czytaniu...

Dużo czytam, bo to zdrowo, umysł mądry, a Ja(Ty) zdolny”


                                                                                                       Kacper Kawiecki


Znalezione obrazy dla zapytania książka

sobota, 15 września 2018

piątek, 7 września 2018

Narodowe Czytanie



 Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.
W tegoroczna edycję włączyła się też  Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnosielcu. W piątek 7 września 2018 uczniowie obejrzeli prezentację o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Mieli możliwość wirtualnego zwiedzania polskich muzeów i miejsc związanych z pisarzem. Wysłuchali fragmentów,, Przedwiośnia” czytanych prze nauczycieli naszej szkoły: Alinę Błaszkowską , Edytę Błaszczak oraz Andrzeja Sieraka.. W bibliotece szkolnej mogli obejrzeć wystawę książek S. Żeromskiego.





czwartek, 6 września 2018

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski (pseudonimy Maurycy Zych, Józef Katerla) – urodził się 14 X 1864 w Strawczynie (kieleckie), polski powieściopisarz, nowelista. Pisywał też dramaty i uprawiał publicystykę. Wywodził się ze zubożałej rodziny szlacheckiej, w której jednak ciągle żywotne było zainteresowanie losami kraju. Uczęszczał do gimnazjum w Kielcach, a jego doświadczenia z tego okresu wpłynęły na kształt wielu późniejszych dzieł (DziennikiSyzyfowe prace). Wcześnie stracił rodziców, przez pewien czas utrzymywał się z dawania korepetycji. Ciężka sytuacja materialna i zły stan zdrowia nie pozwoliły mu uzyskać matury. W 1892 r. odbył szereg podróży zagranicznych i ożenił się z Oktawią Rodkiewiczówną. Wspólnie z nią udał się do Szwajcarii, gdzie pracował jako zastępca bibliotekarza. Wrócił do kraju w 1897 r. Jeszcze wielokrotnie przyszło mu swą ojczyznę opuszczać, sporo podróżował zmuszony rozmaitymi okolicznościami. W 1918 roku stracił syna. Wymieniany jako faworyt do literackiej nagrody Nobla w 1924 r., nie otrzymał jej. Do końca życia starał się pogodzić działalność literacką z narodowo-społeczną.
http://www.polskina5.pl/stefan_zeromski


W tym roku lekturą Narodowego Czytania jest Przedwiośnie S. Żeromskiego. w naszej bibliotece możecie wypożyczyć też i inne książki pisarza a także czeka na was wystawa  jemu poświęcona. Zapraszamy. 





poniedziałek, 3 września 2018

Witam w nowym roku szkolnym 2018/19


Mazowsze serce Polski

Nowy numer już w bibliotece, przeczytacie w nim m. in.:

  • Dożynki wojewódzkie w Skansenie w Sierpcu.
  • Pierwszy dzwonek.
  • Klub z gwiazdką.
  • Łatwiej o bilety.
  • Kulturalne Mazowsze.
  • Top 20 atrakcji na Mazowszu.
  • Smaki Mazowsza.
  • Rzeźba opowiada historię.

niedziela, 2 września 2018

Wrzesień 2018 - kalendarium


1 września ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

2 września 1973 roku zmarł JOHN RONALD REUEL TOLKIEN, pisarz angielski, językoznawca, pedagog, znany czytelnikom na całym świecie jako autor powieści Hobbit, czyli Tam i z powrotem oraz trylogii Władca Pierścieni.
45. rocznica śmierci (ur. 3 I 1892)

5 września 2003 roku zmarł KIR BUŁYCZOW, właśc. Igor Wsiewołodowicz Możejko, prozaik i publicysta rosyjski, historyk, autor scenariuszy, opowiadań i powieści fantastycznonaukowych także dla dzieci, m.in.: Podróże Alicji, Dziewczynka z przyszłości. (ur. 18 X 1934)
15. rocznica śmierci

6 września 1988 roku zmarł STEFAN THEMERSON, prozaik, poeta, eseista, filozof, filmowiec i kompozytor, autor wierszowanych opowieści dla dzieci, m.in.: Narodziny liter, Nasi ojcowie pracują, Przygody Marcelinka Majster-Klepki.
30. rocznica śmierci (ur. 25 I 1910)

7 września 1973 roku urodziła się ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL, muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej, m.in.: Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu, Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem, Wszystko gra, W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie.
45. rocznica urodzin

11 września 1928 roku urodziła się JADWIGA KOŁODZIEJSKA, bibliotekoznawca i bibliolog, współtwórca polskiego bibliotekarstwa, założycielka i prezeska Polskiego Towarzystwa Czytelniczego, autorka wielu publikacji na temat struktury organizacyjnej bibliotek publicznych i czytelnictwa, w latach 1969-1983 redaktor naczelna czasopisma Bibliotekarz. (zm. 4 V 2016)
90. rocznica urodzin

12 września 1958 roku urodził się KIM FUPZ AAKESON, dramatopisarz duński, autor słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych, ceniony i popularny ilustrator i autor książek dla dzieci, m.in. Esben i duch Dziadka.
60. rocznica urodzin

17 września 1913 roku urodziła się MIRA LOBE, pisarka i redaktorka austriacka, autorka licznych książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: Babcia na jabłoni, Taps, Mirek i Morka. (zm. 6 II 1995)
105. rocznica urodzin

17 września ŚWIATOWY DZIEŃ SYBIRAKA, obchodzony w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę Dzień Sybiraka został ustanowiony w 2013 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

18 września 1888 roku urodził się GREY OWL (Szara Sowa), właśc. George Stansfeld Belaney, pisarz kanadyjski, autor książek, m.in.: Pielgrzymi puszczy, Sejdżio i jej bobry. (zm. 13 IV 1938)
130. rocznica urodzin
80. rocznica śmierci18

20 września 1863 roku zmarł JACOB GRIMM, uczony niemiecki, językoznawca, wspólnie z bratem Wilhelmem zebrał i wydał baśnie dla dzieci tłumaczone na wiele języków. Najsławniejsze z nich to, m.in.: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Tomcio Paluszek. (ur. 4 I 1785)
155. rocznica śmierci
23 września 1908 roku zmarła DEOTYMA, właśc. Jadwiga Łuszczewska, poetka, prozaik, autorka powieści historycznych dla młodzieży Branki w jasyrze, Panienka z okienka. (ur. 1 VIII 1834)
110. rocznica śmierci

23 września 2003 roku zmarła ZOFIA CHĄDZYŃSKA, prozaik, tłumaczka, autorka powieści psychologicznych dla młodzieży, m.in.: Przez ciebie, Drabie!, Statki, które mijają się nocą, Wstęga pawilonu (wpisana w 1980 roku na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena), Dorosnąć. (ur. 24 II 1912)
15. rocznica śmierci

24 września 2013 roku zmarła BARBARA TYLICKA, dziennikarka, pisarka, krytyk literacki, popularyzatorka literatury dziecięcej i młodzieżowej, współautorka i redaktorka ważnych wydawnictw encyklopedycznych, m.in.: Bohaterowie naszych książek (wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 1999, nagroda PS IBBY Książka Roku 2000), Słownik literatury dziecięcej i młodzieżowej (nagroda PS IBBY Książka Roku 2002), O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie (nominacja do nagrody EDUKACJA XXI). (ur. 25 IV 1925)
5. rocznica śmierci

26 września 1978 roku zmarł JAN PARANDOWSKI, prozaik, eseista, tłumacz, wybitny znawca oraz popularyzator kultury i literatury antycznej, autor książek dla młodzieży, m.in.: Przygody Odyseusza, Wojna Trojańska.
40. rocznica śmierci (ur. 11 V 1895)

29 września OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Święto jest doskonałą okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.

29 września 1888 roku urodziła się JANINA PORAZIŃSKA, poetka, prozaik, autorka bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczka, redaktorka czasopism dla dzieci, która całą swoją różnorodną i bogatą twórczość poświęciła najmłodszym (Kichuś majstra Lepigliny, W Wojtusiowej izbie, Psotki i śmieszki). (zm. 3 XI 1971)
130. rocznica urodzin

30 września DZIEŃ CHŁOPAKA, popularne święto obchodzone w Polsce przez nastolatków.