SP w Krasnosielcu

wtorek, 21 sierpnia 2018

Światowy Dzień Optymisty



Dzień Optymisty jest świętem obchodzonym od 2016 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić wszystkich ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną. Światowy Dzień Optymisty został powołany z inicjatywy polskiej Fundacji „Jestem Optymistą”, która poprzez swoje działania pragnie nieść pozytywną ideę i zarażać ludzi uśmiechem.  
 Pozytywne myślenie jest kluczem do szczęścia, gdyż to właśnie ono pozwala w pełni celebrować życie. Badania wskazują, że ludzie optymistycznie nastawieni do świata cieszą się lepszym zdrowiem niż pesymiści - są oni mniej podatni m.in. na choroby serca i układu krążenia. Mimo ogromnych zalet afirmacji życia, w naszym społeczeństwie wciąż brakuje ludzi optymistycznie patrzących w przyszłość. Dlatego właśnie Światowy Dzień Optymisty ma być motorem napędowym na resztę roku dla wszystkich, którzy potrzebują dawki optymizmu i nadziei. Ideą tego dnia jest dzielenie się optymizmem z innymi w domu, w pracy, na kanałach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie można okazywać innym swoją pogodę ducha w taki sposób, by optymistyczna myśl opanowała cały świat i zmieniała życie ludzi na lepsze. Pamiętajmy, że każda zaangażowana osoba przybliża nas do celu, a cel jest jasny – więcej optymizmu, uśmiechu i radości z życia. 
https://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-optymisty



środa, 1 sierpnia 2018

Sierpień 2018 - kalendarium


1 sierpnia NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, święto państwowe w hołdzie bohaterom Powstania warszawskiego obchodzone od 2010 roku.

2 sierpnia 1983 roku zmarł BOHDAN BOCIANOWSKI, grafik, rysownik, ilustrator książek dla dzieci, autor licznych projektów okładek i ilustracji do utworów, m.in.: Uwaga! Czarny parasol A. Bahdaja, Jak Wojtek został strażakiem Cz. Janczarskiego, Wesołe historie E. Szelburg-Zarembiny.
35. rocznica śmierci (ur. 5 II 1911)

11 sierpnia 1893 roku urodził się KAMIL GIŻYCKI, prozaik, podróżnik, etnograf, autor opowiadań i powieści przygodowych dla młodych czytelników, m.in.: Lwica Uanga, Nil, rzeka wielkiej przygody, W pogoni za MWE, W puszczach i sawannach Kamerunu. (zm. 19 IV 1968)
125. rocznica urodzin
50. rocznica śmierci

12 sierpnia MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY, ustanowiony 17 grudnia 1999 roku przez ONZ w celu zachęcenia do działań młodego pokolenia na rzecz: rówieśników, społeczności lokalnej, wymiany poglądów oraz przekazania władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii i problemów młodych ludzi w danym kraju.

15 sierpnia ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO (CUD NAD WISŁĄ), obchodzone na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku.

15 sierpnia 1898 roku urodził się JAN BRZECHWA, właśc. Jan Wiktor Lesman, poeta, satyryk, publicysta, tłumacz, autor znakomitych wierszy dla dzieci, utrzymanych w stylu satyryczno-żartobliwym oraz poetyckich opowieści baśniowych i fantastycznych. (zm. 2 VII 1966)
120. rocznica urodzin

15 sierpnia 1858 roku urodziła się EDITH NESBIT, pisarka i poetka angielska, uważana za prekursorkę nowoczesnej fantastyki, wywarła duży wpływ na angielską literaturę dla dzieci, autorka m.in.: Poszukiwaczy skarbu oraz cyklu powieści Pięcioro dzieci i „coś”, Feniks i dywan, Historia amuletu.
160. rocznica urodzin (zm. 22 IV 1924)

15 sierpnia 1938 roku urodził się JANUSZ ZAJDEL, prozaik, fizyk, popularyzator wiedzy, autor opowiadań i powieści fantastycznonaukowych, m.in.: Prawo do powrotu, Iluzyt, Wyjście z cienia. (zm. 19 VII 1986)
80. rocznica urodzin

16 sierpnia 1933 roku urodziła się MARIA DAŃKOWSKA, prozaik, publicystka, dziennikarka, socjolog, instruktorka i działaczka harcerska, autorka poradników, opowiadań i powieści dla młodzieży, m.in.: W cztery oczy, Romans naszej mamy, Ślub zaraz po maturze, Cała wiosna na nic, Nastolatki i bon ton. (zm. 8 VI 1991)
85. rocznica urodzin

17 sierpnia 1913 roku urodziła się JADWIGA ŻYLIŃSKA, pisarka, eseistka, tłumaczka, autorka słuchowisk, adaptacji i opowieści historycznych dla młodzieży, m.in.: Tajemnica Sędziwoja, Opowieść o Heraklesie, Młodość Achillesa, Wyprawa po złote runo, Mistrz Dedal, Tezeusz i Ariadna, Oto minojska baśń Krety.
105. rocznica urodzin (zm. 25 IV 2009)

18 sierpnia 1948 roku urodziła się MARIA KULIK, bibliotekarka, prezes (2007-2014) Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, zajmującego się promocją wartościowej literacko i graficznie książki dla dzieci i młodzieży.
70. rocznica urodzin

19 sierpnia 1893 roku urodził się KAMIL GIŻYCKI, prozaik, podróżnik, etnograf, autor utworów o życiu i obyczajach egzotycznych ludów dla młodych czytelników, m.in.: Lwica Uanga, Przez knieje i stepy, Nil, rzeka wielkiej przygody, W pogoni za Mwe, W puszczach i sawannach Kamerunu. (zm. 1968)
125. rocznica urodzin

21 sierpnia 1983 roku zmarł JERZY SZCZYGIEŁ, prozaik, autor powieści dla młodzieży, m.in.: Powódź, Nigdy cię nie opuszczę (wpisana w 1979 roku na Listę Honorową im. H.Ch. Andersena), Po kocich łbach. (ur. 14 III 1932)
35. rocznica śmierci

28 sierpnia ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO. Ustanowione na pamiątkę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera pilota Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie w 1932 roku.

28 sierpnia 1903 roku urodził się BRUNO BETTELHEIM, psycholog amerykański pochodzenia austriackiego, przedstawiciel tzw. szkoły psychoanalitycznej, autor tez na temat znaczenia baśni w wychowaniu i rozwoju dziecka (Cudowne i pożyteczne, O znaczeniu i wartościach baśni).
115. rocznica urodzin (zm. 13 III 1990)

30 sierpnia 1938 roku urodziła się DOROTA TERAKOWSKA, pisarka, dziennikarka, socjolog, autorka książek dla dzieci o głębokiej symbolice i uniwersalnych wartościach, m.in. Władca Lewawu, Lustro Pana Grymsa, Samotność Bogów, Tam, gdzie spadają anioły. (zm. 4 I 2004)
80. rocznica urodzin