SP w Krasnosielcu

poniedziałek, 23 stycznia 2017

Dzień Kubusia Puchatk


Najsłynniejszy miś świata, wielki amator miodu, Kubuś Puchatek  18 stycznia obchodzi swoje święto. Dzień Kubusia Puchatka jest obchodzony na pamiątkę urodzin jego twórcy – Alena Alexandra Milne’a. Gdy w 1926 roku ukazała się książka „Kubuś Puchatek”, a potem „Chatka Puchatka” jej autor, a także główny jej bohater miś stali się sławni na całym świecie.
      Z tej okazji w Bibliotece Szkolnej w Krasnosielcu  odbyły się spotkania dla najmłodszych dzieci z klas I-III , poświęcone tej sympatycznej postaci, która towarzyszy dzieciom od wielu lat. Dzień ten był doskonałą okazją  do przypomnienia przygód Kubusia Puchatka. Zaczęliśmy oczywiście od przypomnienia historii powstania książki o Misiu o małym rozumku. Dzieci chętnie brały udział w zabawach integracyjnych Ja jestem niedźwiadek, czy też stara zabawa Stary niedźwiedź mocno śpi. Podczas zabaw ruchowych – Kolorowe kąty, Lot pszczół uczestnicy urodzin Misia mogli brykać jak Tygrysek , fruwać jak pszczółki lub cichutko stąpać na paluszkach jak Prosiaczek. Były też zagadki i historyjki ze znajomości przygód Kubusia Puchatka. Na zakończenie każdy z uczestników zabawy otrzymał kolorowankę z Misiem. Zapraszamy na Dzień Kubusia Puchatka za rok a teraz do czytania książek o tym niezwykle sympatycznym Misiu. Jak zwykle Kubuś P. dziękuje Pani Agnieszce Gałązce za pomoc i cenne wskazówki w  tworzeniu układów choreograficznych.

















środa, 18 stycznia 2017

Dzień Kubusia Puchatka



18 stycznia – Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka



18 stycznia na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, w związku z rocznicą urodzin jego twórcy – Alana Alexandra Milne’a/1882-1956/ W tym roku jest to okrągła – 135-ta rocznica.
W 1921 roku, synek Państwa Milne – Krzyś, otrzymał od rodziców pluszową zabawkę ze sklepu Harrods. I to właśnie ona stała się pierwowzorem przygód misia o bardzo małym rozumku. Krzyś i miś byli nierozłączną parą i to zainspirowało pisarza do stworzenia opowieści o ich przyjaźni.
Pierwsze wydanie książkowe bohaterów z Siedmiomilowego Lasu ukazało się w druku w 1926 r. Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo, Prosiaczek i Tygrys także mieli swoje pierwowzory wśród zabawek małego Krzysia Milne. Tylko Królik i Sowa zostały „zapożyczone” z otoczenia małego chłopca – zamieszkiwały farmę, na której mieszkał. Pluszaki te można obejrzeć w dziale dziecięcym nowojorskiej biblioteki publicznej.
Ilustracje do pierwszej książki, będące podstawą do współczesnych modyfikacji postaci Kubusia, wykonał Ernest Shepard.
Przygody Kubusia Puchatka są znane dzieciom na całym świecie i doczekały się wielu adaptacji, zarówno książkowych, jak i filmowych.
Mieszkańcy Warszawy mogą zabrać swoje pociechy na ulicę im. Kubusia Puchatka, gdzie można zobaczyć jego pomnik.

Dzisiejszy dzień jest okazją do porozmawiania z dzieckiem o Kubusiu, opowiedzenia mu tej krótkiej historii jego powstania. Może to będzie inspiracją dla dzieci do wymyślania opowiadań o sobie i swoich zabawkach.

wtorek, 17 stycznia 2017

Kubuś Puchatek

W naszej bibliotece czekają na Was książki o przygodach wspaniałego Misia. Słodkiej, brykającej, chrumkającej lektury.

 
  
  


                 

poniedziałek, 9 stycznia 2017

Zima i książka

Zła zima

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
W ręku gałąź oszroniała,
A na plecach drwa...
Nasza zima zła!


Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma!
Nasza zima zła!

         M. Konopnicka



Na zimowe długie, mroźne  wieczory polecamy książki o zimie, zimowych krainach a może razem z Państwem Centkiewiczami odbędziecie wędrówkę po lodowym kontynencie, a może poczytacie o zimowych przygodach Muminków. Zaczytajcie się tej zimy.